• Slajd.png
  • Slajd_custom.png

Psychologia

dominika_fotkaDOMINIKA

Od dziecka wiara była dla mnie ważna, jednak nigdy nie łączyłam jej z psychologią. Dopiero kiedy zaangażowałam się w głębszą modlitwę zobaczyłam, że te dziedziny przenikają się. Poprzez modlitwę zostały uzdrowione moje uczucia i emocje a co za tym idzie relacje z ludźmi i Bogiem. Doświadczyłam także uzdrowień fizycznych. W pewnym momencie sama modlitwa nie była wystarczająca, nie mogłam sobie poradzić z pewnymi problemami. Przyjaciółka poleciła mi, abym zdecydowała się na terapię. Uważałam, że nie jest mi to potrzebne. Jednak już po pierwszym spotkaniu zmieniłam zdanie. Trudno było mi przyznać się, że pochodzę z rodziny dysfunkcyjnej – zawsze bowiem uważałam swoją rodzinę za idealną. Pozwoliłam wreszcie, aby uczucia gniewu i nienawiści – które uważałam kiedyś za grzech* i które tłumiłam w sobie – wypłynęły z mojego serca. Zrozumiałam, że prawdziwe przebaczenie nie polega na chowaniu uczuć. Wykrzyczałam Bogu całą nienawiść do ludzi, do siebie i do Niego, a On to wszystko zabrał i uspokoił moje serce. Dał mi łaskę przebaczenia.

robert_fotkaROBERT

Przez wiele lat chodziłem mechanicznie do „kościółka”, odmawiałem w miarę codziennie „paciorek” i żyłem ze spokojnym sumieniem, że wszystko jest okej. Myślałem wtedy: „Nikogo nie zabiłem, nie palę papierosów, nie upijam się, nie okradam staruszków, nie wdaję się w bijatyki, czyli złoty ze mnie chłopak – a jakby co, to Bóg się mną zaopiekuje.” Miałem podejście typu: to inni są „be”, a ode mnie się „odczepta”, bo ja najlepiej wiem na czym polega życie, a przecież nie robię niczego złego. Chciałem po prostu żyć „po swojemu”, gdyż sądziłem, że to da mi szczęście.
    Żyjąc w takiej iluzji, nieświadomie wdepnąłem w uzależnienia, co do których nigdy bym się nie spodziewał, że rozbiją moją męskość na drobne kawałki (pornografia, antykoncepcja, samogwałt, muzyka i moda typu hip-hop i R&B, koszykówka, gry komputerowe, filmy i seriale TV, radiestezja, czasopisma typu „Playboy”). Totalnie rozregulowałem swój plan dnia. Stałem się „rozlazły”, czas uciekał mi między palcami. Nawet nie zauważyłem, kiedy zmienił się mój system wartości.

 

Więcej... Więcej...

Poszukiwanie kobiecości

1. Poszukiwanie kobiecości jako fundament szczęścia


Każda kobieta ma w sobie kobiecość. Dojrzewa ona w niej zależnie od czynników zewnętrznych, które na nią oddziałują (sposób i miejsce wychowania, poziom jedności w rodzinie, światopogląd, zawód itp.). Dojrzewanie to przejawia się w życiu kobiety poprzez określone zachowania (typ ubioru, kolorystyka, makijaż, sposób wyrażania emocji itp.). Dlatego u wielu dorosłych kobiet ich wewnętrzna kobiecość może być przytłumiona.

Czytaj więcej: Poszukiwanie kobiecości

Poszukiwanie męskości

1. Męska dusza wystawiona na próbę

Budzisz się w nocy i ogarnia Cię paraliżujące zimno. W zasadzie nawet nie udaje Ci się zasnąć, tylko czuwasz w nadziei do rana, gdy promienie wschodzącego słońca zaczną odbijać się w kryształach lodu na stropie i swym ciepłem rozbijać powoli misterną konstrukcję lodowych sopli. Ciche skrzypnięcie drzwi i wychodzisz na zewnątrz, w pierwotną zlodowaciałą pustkę. Chłoniesz przeszywające zimno, zwielokrotnione przez silny wiatr oraz wciąż padający śnieg. Mroźna pustka przykryta śniegiem pozostaje bez odpowiedzi...

Czytaj więcej: Poszukiwanie męskości

Dojrzałość

1. Czym jest właściwie dojrzałość?


Skupmy się na dojrzałości do powołania. Są różne rodzaje powołania – do małżeństwa, kapłaństwa, zakonu, celibatu i.in. Fundamentem bycia szczęśliwym na drodze swojego powołania jest dojrzałość lub świadome wejście na drogę dojrzewania (jeśli nie jestem z jakiegoś powodu dojrzały). Być dojrzałym do powołania oznacza m.in.:

Czytaj więcej: Dojrzałość

Emocje i uczucia

Wstęp

„Witam, jestem lekarzem psychiatrą. Na co dzień pracuję z ludźmi, którzy oprócz farmakoterapii potrzebują także leczenia rozmową, głębszego poznania siebie i swych mechanizmów obronnych przed stresem. Pragnę zachęcić wszystkich, abyście codziennie przypatrywali się swoim emocjom, byście uczyli się je nazywać oraz, co najważniejsze, byście odpowiednio radzili sobie z nimi. Tłumione emocje mogą przerodzić się w niepokojące zaburzenia nerwicowe czy inne poważniejsze choroby psychiczne”.

Maria, psychiatra


Czytaj więcej: Emocje i uczucia

Kiedy do psychologa?

Pomoc psychologiczna i psychoterapia – dla kogo i po co?


1. Do kogo udać się po pomoc?


Chyba każdy dziś słyszał coś nt. pomocy psychologicznej lub psychoterapii. Te określenia znane są większości z nas. Pomimo tego, że ostatnio w mediach dużo mówi się nt. psychologii i psychoterapii, to dopóki nie usłyszymy o tym od lekarza lub kogoś, kto korzystał z takiej formy pomocy, nie bardzo zaprzątamy sobie tym głowę.

Czytaj więcej: Kiedy do psychologa?