• Slajd.png
  • Slajd_custom.png

Poszukiwanie męskości

1. Męska dusza wystawiona na próbę

Budzisz się w nocy i ogarnia Cię paraliżujące zimno. W zasadzie nawet nie udaje Ci się zasnąć, tylko czuwasz w nadziei do rana, gdy promienie wschodzącego słońca zaczną odbijać się w kryształach lodu na stropie i swym ciepłem rozbijać powoli misterną konstrukcję lodowych sopli. Ciche skrzypnięcie drzwi i wychodzisz na zewnątrz, w pierwotną zlodowaciałą pustkę. Chłoniesz przeszywające zimno, zwielokrotnione przez silny wiatr oraz wciąż padający śnieg. Mroźna pustka przykryta śniegiem pozostaje bez odpowiedzi...

 

2. Kim jestem?

Wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą (Rdz 2,7)

Adam uczestniczył w bożym dziele stworzenia, mając przywilej poznawania oraz nazywania wszystkich stworzeń, roślin oraz rzeczy, które Bóg stworzył. Współcześnie wielu mężczyzn jest przekonanych, że ktoś ich już kiedyś wyręczył w tym, co podpowiada im ich serce – odkrywaniu świata. Dlatego też z tak dużym spokojem przełykają pigułkę, zawierającą przepis na życie, które proponuje świat. Niestety jest to często jedynie imitacja życia, która w dodatku zakłada kaganiec na męską duszę. Myślisz, że jest wszystko pięknie, ale właśnie tracisz z oczu pragnienie Boga aby uczynić Cię silnym wojownikiem,wysłanym w świat na trudną i niebezpieczną misję. Takim zadaniem może być założenie szczęśliwej i kochającej rodziny oraz wychowanie dzieci. Albo lot na Księżyc.

 


3. Odprawa przed misją

Na koniec bądźcie mocni w Panu- siłą jego potęgi. Przyobleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła (Ef 6,10-11)

Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu! Nad tym właśnie czuwajcie najusilniej i proście za wszystkich świętych (...) (Ef 6,18)

Wojowniku! W szczerej modlitwie przedstaw Bogu swoje plany i proś go, by Ci towarzyszył i błogosławił każdy czyn. Następnie wyruszaj na ziemię Ci nieznaną. Jeżeli jesteś wilkiem morskim – ruszaj w wysokie góry, a jeżeli po górach wędrujesz od czasów swojej młodości, jedź nad morze – albo lepiej – nad ocean. Znajdź tam, na pustyni swojego serca, krzak gorejący i rozmawiaj przez niego z Bogiem jak właśnie bardzo jest Ci trudno przebaczyć ojcu, który jest alkoholikiem albo żyć w czystości. Bóg ma dla Ciebie czas i chce Cię wysłuchać ale w ciszy, gdy nic nie zagłusza Twojego serca – ani rozum, który wciąż podsuwa Ci kłamstwa, ani używki, które odbierają Ci wolność ani nachalne opinie innych, przez które tracisz własną tożsamość i stajesz się kukiełką w teatrze życia. Pośród natury bądź gotowy na doświadczenie zmagania się z jej przeciwnościami, które daje niezbędną wiedzę jak radzić sobie na zakrętach życia. Być może po powrocie stwierdzisz jak Alex, bohater filmu „Wszystko za życie” (tyt.oryg. Into the Wild), który od zawsze bał się wody. Jednak, gdy w końcu do niej wskoczył, poczuł czym ona naprawdę jest. „Jedyne czym obdarowuje morze to silne ciosy. Czasami daje nam też poczucie mocy. Nie znam się na morzu. Ale wiem, że tak tu jest”.

 

Możliwe, że jeszcze nigdy nie wskoczyłeś do wody swojego życia. Może nią być trudna rozmowa z matką, której nigdy nie wybaczyłeś tego, że kiedyś zdradziła rodzinę i odeszła. Albo    zaprzestanie współżycia przed ślubem z Twoją dziewczyną  i walka z egoizmem, który być może jest już tak wielki, że wcale go nie zauważasz. Prawdopodobnie będziesz potrzebował grupy przyjaciół, którzy pomogą Ci wskazać, co w Twoim życiu potrzebuje zmiany. Twoje zmaganie zahartuje ducha i pozwoli ci stopniowo odnajdywać w świecie, pogrążonym wojną dobra ze złem, sens życia. Poprzez przygodę, która, jak pisze John Eldredge w „Dzikim sercu”,  stanowi tęsknotę głęboko wpisaną w duszę mężczyzny, i przełamywanie lęków dotrzesz do prawdy o samym sobie i tym łatwiej będzie Ci nawiązać ścisłą relację z Bogiem i ludźmi.

...

Wiatr już zelżał i spośród wirujących płatków śniegu zaczęła wyłaniać się stopniowo posępna sylwetka stodoły niszczonej przez lata przez burze i wichury. Z zadumy wyrwała Cię niebieska plama, która pojawiła się na tle stodoły i zaczęła się zamieniać powoli w człowieka w kurtce, który najwyraźniej zmierza w Twoim kierunku. Po chwili zobaczyłeś roześmianą twarz  najlepszego przyjaciela, który przyniósł Ci w kubku termicznym gorącą herbatę i zdecydowanym ruchem ręki pokazuje na rozgrzany na palenisku kociołek oraz krąg przyjaciół siedzących wokół niego. Po chwili dołączasz do nich i wesoło gawędzicie przy posiłku.

 

Czujesz, że jesteś dla nich ważny, ważna jest historia Twojego życia i to kim jesteś. I przede wszystkim jesteś ważny w oczach Boga, który nadał Ci imię i wezwał do misji. Twoje poranione serce zostaje zapełnione miłością Boga i nowym zapałem do pracy i pokonywania wyzwań. Ruszasz do walki..


Michał


Polecamy: www.adonai.pl/rodzina/?id=56


Polecamy strony www:

1. www.mezczyzni.net/main (Mężczyźni Św. Józefa - mężczyźni poszukujący prawdziwej męskości opartej na Bogu)
2. www.jacek-pulikowski.izajasz.pl (Jacek Pulikowski, mp3, filmy, książki, artykuły)
3. www.mojemalzenstwo.pl (Mieczysław Guzewicz, materiały dotyczące małżeństwa)

Warto przeczytać:

1. www.adonai.pl/czytelnia/?id=mezczyzna (lista książek na temat męskości, o poszukiwaniu męskości – wraz z opisami)
2. www.adonai.pl/milosc/?id=106 (czego oczekuje kobieta w związku od mężczyzny)
3. Jan Paweł II, Mężczyzną i niewiastą stworzył ich

Warto posłuchać konferencji:

1. www.youtube.com/watch?v=qtE0_hQ0ld8&feature=relmfu (ks. Pawlukiewicz, Kobiecość a męskość)
2. www.youtube.com/watchv=dCpRk5KUtmA&feature=bf_prev&list=PLA548727936EFA3ED (ks. Mirosław Maliński – Malina, tematyka dotycząca kobiecości i męskości)
3. www.youtube.com/watch?v=3W34fs68gS0 (dr Marek Wójtowicz, Wizja męskości)
4. www.youtube.com/watch?v=IzxkELUG61U&feature=relmfu (ks Jacek Stryczek, Oblicza męskości)
5. www.youtube.com/watch?v=QWiOFGeikBs&feature=relmfu (o. Ryszard Sierański, Męskie sprawy)