Dom i Ogród

Budowa domu w 2020 roku i ceny materiałów budowlanych

Budowa domu w 2020 roku i ceny materiałów budowlanych

Podjęcie decyzji o budowie domu w 2020 roku wiąże się nierozłącznie z koniecznością oszacowania budżetu całej inwestycji. Sporą część ponoszonych kosztów stanowią wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych. Cennik może znacząco się różnić nawet w ramach jednej grupy produktów, jednak kluczowym kryterium podziału powinna być jakość.

Ceny materiałów budowlanych

Praktycznie wszystkie materiały budowlane dostępne w sprzedaży występują w różnych kategoriach cenowych. Najtańsze są produkty z dolnej półki jakościowej, jednak z reguły wiąże się z to z ich słabymi parametrami technicznymi. Inwestorzy powinni decydować się na zakup materiałów spełniających podstawowe normy, których potwierdzeniem są odpowiednie certyfikaty. Wysoka klasa surowców jest bardzo istotna przy wznoszeniu konstrukcji budynku, dlatego nie warto oszczędzać na tym etapie. W przeciwnym razie występuje ryzyko ograniczenia izolacyjności przegród zewnętrznych, a tym samym znaczącego zmniejszenia ich trwałości. Podobnie wygląda to w przypadku materiałów elewacyjnych, pokryciowych oraz wykończeniowych. Koszty materiałów budowlanych zależą przede wszystkim od stawek konkretnych składów. Produkty o takich samych parametrach charakteryzują się cenami odbiegającymi od siebie o nawet kilkanaście procent.

Fundamenty i ściany

Ceny podstawowych materiałów budowlanych ulegają niestety ciągłym wahaniom. W przypadku fundamentów pole manewru jest dość ograniczone – można wykonać je z betonu wylewanego w deskowaniu, bądź też wymurować z bloczków betonowych. W ogólnym kosztorysie obejmującym prace ziemne trzeba nierzadko uwzględnić wydatki związane z pogrubieniem lub posadowieniem na gruncie o niedużej nośności. Nieco tańsza będzie inwestycja w materiały do wylania ścian fundamentowych w deskowaniu, jednak w tym przypadku droższa jest robocizna i szalunek. Koszt robót ziemnych zależy w dużym stopniu od warunków lokalnych. Ceny budowy ścian wyglądają podobnie zarówno w przypadku wykorzystania bloczków z betonu komórkowego, jak i z ceramiki lub silikatów. Koszt izolacji wzrasta przy zastosowaniu ocieplenia z wełny mineralnej. Ściany zewnętrzne postawić można także jako jednowarstwowe, wykorzystując do tego lekkie odmiany betonu komórkowego, keramzybetonu czy pustaki z ceramiki. Koszty są zbliżone, jednak trzeba je powiększyć o poszerzenie fundamentów i otynkowanie izolacji. Większy wpływ na cenę ma rodzaj warstwy elewacyjnej. Tańsze rozwiązanie to wykończenie tynkiem na pustakach.

Stropy, elementy żelbetowe i pokrycia dachowe

Materiały potrzebne do wykonania stropu najlepiej nabyć w lokalnej wytwórni. Strop gęstożebrowy zastąpić można stropem monolitycznym. Najtańsze i szybkie rozwiązanie to zastosowanie płyt kanałowych, jednak wiąże się ono z koniecznością użycia dźwigu. W kosztorysie trzeba uwzględnić także pokrycia dachowe. Cena jest podobna zarówno w przypadku dachówki ceramicznej, jak i cementowej. Konstrukcję dużo lżejszą można uzyskać za sprawą pokrycia gontem bitumicznym. Gonty są stosunkowo tanie, jednak ich układanie wiąże się z koniecznością zamocowania sztywnego podkładu. Nie warto oszczędzać poprzez zastosowanie warstwy podkładowej z odzyskanych z szalunków desek, które nie są wstanie zapewnić równej powierzchni i łatwo uwidoczniają wszelkie niedoskonałości.

Oszczędności na budowie domu w 2020 roku

Mimo wzrastających cen materiałów w 2020 roku, na budowie domu wciąż da się zaoszczędzić. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie budynku energooszczędnego, co pozwoli na szybszy zwrot inwestycji. Domy nowoczesne da się wybudować w bardzo rozsądnej cenie. Sposobem na zaoszczędzenie może być rezygnacja z projektu na indywidualne zamówienie. W ofercie firmy New-House znajdują się gotowe projekty domów jednorodzinnych, pośród których każdy inwestor znajdzie coś dla siebie. Takie rozwiązanie nie tylko jest tańsze, ale też niweluje ryzyko ponoszenia różnych niespodziewanych kosztów. Zaprezentowane na stronie: https://new-house.com.pl/projekty-domow projekty domów parterowych i piętrowych dostarczane są razem z dokumentacją, co stanowi dodatkową zaletę.

Similar Posts