Porady

Co to jest płyta fundamentowa i kiedy warto ją stosować?

Co to jest płyta fundamentowa i kiedy warto ją stosować?

Płyta fundamentowa to bezpieczne i wygodne rozwiązanie umożliwiające posadowienie budynku. Mimo że ta opcja jest coraz popularniejsza, nadal wielu inwestorów miewa wątpliwości, czy w danym przypadku to właśnie ona stanowi najbardziej adekwatny wybór. Prawda jest taka, że płyta sprawdza się na różnych rodzajach gruntu. Chętnie wybierana jest w przypadku mniejszych budynków, ale także i domów o skomplikowanej konstrukcji. Co więcej, płyty fundamentowe pozwalają utworzyć jednocześnie i fundament, i podłogę na poziomie pierwszej kondygnacji. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

1. Co to jest płyta fundamentowa?

2. Warstwy i parametry

3. Kiedy warto stosować płytę fundamentową zamiast tradycyjnych fundamentów?

Istotne z punktu widzenia inwestora jest także to, że płyta fundamentowa może skrócić czas budowy domu nawet o kilka tygodni, wpływając na okres posadowienia.

Co to jest płyta fundamentowa?

W pierwszej kolejności warto określić, czym dokładnie są płyty fundamentowe. To konstrukcje wykonane ze zbrojonego betonu, stanowiące alternatywę dla tradycyjnego fundamentu. Wykonuje się je pod całym budynkiem, powyżej głębokości przemarzania, a więc mniej więcej 80-140 cm w głąb od powierzchni terenu. Sprawiają, że obciążenia budynku rozkładają się równomiernie, nie zaś liniowo, dlatego są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie podłoże ma słabszą nośność. Mają wiele zalet także na gruncie podmokłym, choć stworzenie izolacji przeciw wilgoci wymaga doświadczenia.

Przed wykonaniem płyty fundamentowej konieczne jest staranne rozplanowanie wszystkich przyłączy, w tym instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej, a niekiedy również i grzewczej. Po wylaniu materiału nie będzie już możliwości przeprowadzenia korekty ich położenia. Mimo tego szczegółu położenie płyty i tak jest procesem dość łatwym w budowie, a po zawiązaniu betonu można od razu murować ściany i, uprzednio układając rury grzewcze, rozpocząć ogrzewanie budynku.

Warstwy i parametry

Płyta fundamentowa składa się z kilku warstw. Są to zazwyczaj:

  • podbudowa żwirowa,
  • pospółka lub ubity piasek,
  • izolacja termiczna ze styropianu,
  • żelbetonowa zbrojona płyta nośna,
  • wylewka samopoziomująca,
  • posadzka.

Cała konstrukcja musi mieć odpowiednią twardość, aby zapewnić odpowiednie podparcie budynku, dlatego należy powierzyć to zadanie firmie, mającej odpowiednie doświadczenie.

Kiedy warto stosować płytę fundamentową zamiast tradycyjnych fundamentów?

Kiedy płyty fundamentowe będą dobrym rozwiązaniem? W ich stosowaniu nie ma żadnych ograniczeń: sprawdzą się zarówno na terenach suchych, jak i podmokłych, przy małych i większych budynkach. Istnieją jednak sytuacje, w których są szczególnie godne polecenia. Rekomenduje się je przede wszystkim w przypadku podłoży o słabszej nośności, na których trudno stworzyć tradycyjną ławę lub gdy wiązałoby się to z wysokimi kosztami. Na liście takich wskazań znajdują się:

  • grunty nasypowe,
  • grunty wysadzinowe,
  • tereny będące obszarami szkód górniczych.

Płyta fundamentowa chętnie wykorzystywana jest przy realizacji domów pasywnych i energooszczędnych, czyli budynków wymagających ograniczonego zapotrzebowania na energię elektryczną. Warto wykorzystać je i w przypadku technologii murowanej, i drewnianej, i w budynkach z prefabrykatów. Dość istotnym atutem w tego rodzaju inwestycjach jest skrócony czas zakończenia wszystkich prac. Po wcześniejszym poprowadzeniu rur instalacji grzewczej można także uruchomić ciepło, co z pewnością przyspiesza prace wykończeniowe, na przykład czas wysychania farby.

 

 

Similar Posts