Porady

Co wpływa na wyceny usług budowlanych?

Co wpływa na wyceny usług budowlanych?

Budując dom, na pewno zwróciłeś uwagę, że zlecając do wyceny jeden projekt budowlany kilku firmom, otrzymujemy kosztorysy różniące się o kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt procent. Skąd wynika ten ogromny rozrzut cenowy i czy zawsze wybór najdroższej firmy będzie dla inwestora najlepszy? Dowiedz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Na wschodzie i południu jest taniej!

Region prowadzenia inwestycji ma ogromne znaczenie w kontekście wycen od firm budowlanych. Zdecydowanie widać też różnice w cenie samych materiałów i działek. To wszystko sprawia, że firma budowlana działająca w województwie dolnośląskim będzie oferowała ceny wyższe od firmy budowlane pomorskie. Różnice w tym przypadku mogą dochodzić do nawet 20-30%, co przy sporej cenie inwestycji robi ogromną różnicę w ostatecznym kosztorysie. Niestety przed regionalizacją nie da się uciec. Musimy pogodzić się z tym, że w innych województwach jest taniej i pamiętać, że z całą pewnością są też miejsca w kraju, gdzie za takie same usługi budowlane zapłacić trzeba jeszcze więcej!

Wielkość firmy ma też spore znaczenie

Nie bez znaczenia jest wielkość firmy, z którą zamierzamy nawiązać współpracę. Im większa ona będzie, tym wyższej wyceny należy się spodziewać. Oczywiście od tej reguły są pewne wyjątki, ale nie są one żadną regułą. Prawda jest taka, że wielkość przedsiębiorstwa budowlanego nie ma większego znaczenia i zamiast wybierać te największe, lepiej skupmy się na ekipach z dobrą renomą i sporym doświadczeniem. Takie cechy można znaleźć również wśród niewielkich rodzinnych firm działających w naszym regionie. Ważne, by dokładnie sprawdzić referencje i jakość prac oferowanych przez daną ekipę. Jeśli okaże się, że jedyną wadą niewielkiej firmy jest ilość zatrudnianych pracowników, nie powinno to stanowić dla inwestora absolutnie żadnego problemu.

Zakres robót budowlanych – na to warto zwrócić szczególną uwagę

Ogromny wpływ na wycenę budowy danej nieruchomości ma zakres prac, jaki zamierza przeprowadzić wykonawca. Ważne są wszelkie dopłaty za sprzęt taki jak koparki, zagęszczarki czy wibratory do betonu. Bardzo często okazuje się, że ekipa najtańsza wymaga od inwestora ciągłych dopłat za maszyny, których sama nie posiada i musi wynajmować. To sprawia, że ostateczna wycena jest o wiele wyższa i teoretycznie najtańsza firma, wcale taką nie będzie w rzeczywistości. Pamiętajmy więc, by przed rozpoczęciem współpracy podpisać stosowną umowę i dokładnie określić zakres prac i obowiązków, jakie mają realizować firmy budowlane Małopolskie jest województwem, gdzie bez problemów znajdziemy niewielkie rodzinne ekipy budowlane oferujące usługi najwyższej jakości. Warto więc nawiązać z nimi współpracę.

Similar Posts