Dom i Ogród

Czym jest nowoczesne szkło termoizolacyjne?

Czym jest nowoczesne szkło termoizolacyjne?

Odpowiednio dobrane szkło termoizolacyjne zapewnia lepszą izolację budynku, większy komfort cieplny i oszczędność energii. Gwarantuje łatwiejsze i tańsze uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu niezależnie od pory roku. Dodatkowo zapewnia właściwe doświetlenie naturalnym światłem.

Szkło we współczesnej architekturze

We współczesnym budownictwie coraz częściej spotyka się większe elementy szklane wkomponowane w bryłę konstrukcyjną budynku. Mogą to być obszerne okna o wysokości całej ściany, przeszklone drzwi czy nawet całe ściany. Jest to szczególnie doceniane w przypadku budynków i powierzchni o różnych niestandardowych kształtach. Zastosowanie szkła urozmaica estetykę budynku i znacząco doświetla pomieszczenia. W zależności od układu budynku można stosować szkło termoizolacyjne lub przeciwsłoneczne.

Szkło termoizolacyjne ‒ priorytetem jest oszczędność energii

Współczesne przeszklenia, które coraz częściej zajmują dużą powierzchnię w budynkach, muszą jednocześnie spełniać wymagania dotyczące przepuszczalności światła i energii. Komfort cieplny budynków w dużej mierze zależy od rodzaju szkła zastosowanego w oknach, drzwiach i innych elementach o dużej powierzchni szklanej. Szacuje się, że przez okna i szklane elementy z budynków zwykle ucieka około 30‒40% ciepła. 

Szkło produkowane jeszcze kilka dekad temu przyczyniało się do przegrzania pomieszczeń w okresie letnim, a zimą do utraty ciepła. Współcześnie produkowane szkło cechuje się coraz lepszymi parametrami. Szkło termoizolacyjne i grzewcze jest w stanie skutecznie utrzymać ciepło w pomieszczeniu, gdyż cechuje się niskim współczynnikiem emisyjności i przenikalności cieplnej. Niski współczynnik przenikania ciepła pozwala uniknąć odczuwalnej strefy chłodnego powietrza obok okna. Dzięki temu możliwe jest projektowanie wnętrz bez ograniczeń, a także bez obaw, że przestrzeń obok okna będzie chłodniejsza, a straty ciepła spowodują wzrost rachunków za ogrzewanie. Zaawansowana technologia produkcji szkła termoizolacyjnego pozwala na uzyskanie szkła, które dodatkowo redukuje skraplanie pary wodnej na szybie, a także chroni przed hałasem.
Szkło termoizolacyjne spotyka się nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także w budynkach usługowych, handlowych, obiektach biurowych czy ogrodach zimowych. Jest trwałe i wytrzymałe pomimo zastosowania na większych jednolitych powierzchniach.
Szkło termoizolacyjne cieszy się dużym zainteresowaniem w budownictwie niskoenergetycznym i ekologicznym, ponieważ znacząco przyczynia się do energooszczędności budynku. 

Szkło przeciwsłoneczne chroni przed nadmiernym słońcem 

Nowoczesne szkło przeciwsłoneczne ma wiele zalet. Przede wszystkim cechuje się bardzo dobrymi parametrami, jeśli chodzi o współczynnik przepuszczalności energii słonecznej i światła. Przyczynia się to do odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń naturalnym światłem, a jednocześnie chroni pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadmiernym przegrzaniem. Oprócz tego, że skutecznie pozyskuje energię słoneczną, ten rodzaj szkła również dobrze izoluje.

Similar Posts