Czym jest nowoczesne szkło termoizolacyjne?

Czym jest nowoczesne szkło termoizolacyjne?

Odpowiednio dobrane szkło termoizolacyjne zapewnia lepszą izolację budynku, większy komfort cieplny i oszczędność energii. Gwarantuje łatwiejsze i tańsze uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu niezależnie od pory roku. Dodatkowo zapewnia właściwe doświetlenie naturalnym światłem.

Szkło we współczesnej architekturze

We współczesnym budownictwie coraz częściej spotyka się większe elementy szklane wkomponowane w bryłę konstrukcyjną budynku. Mogą to być obszerne okna o wysokości całej ściany, przeszklone drzwi czy nawet całe ściany. Jest to szczególnie doceniane w przypadku budynków i powierzchni o różnych niestandardowych kształtach. Zastosowanie szkła urozmaica estetykę budynku i znacząco doświetla pomieszczenia. W zależności od układu budynku można stosować szkło termoizolacyjne lub przeciwsłoneczne.

Szkło termoizolacyjne ‒ priorytetem jest oszczędność energii

Współczesne przeszklenia, które coraz częściej zajmują dużą powierzchnię w budynkach, muszą jednocześnie spełniać wymagania dotyczące przepuszczalności światła i energii. Komfort cieplny budynków w dużej mierze zależy od rodzaju szkła zastosowanego w oknach, drzwiach i innych elementach o dużej powierzchni szklanej. Szacuje się, że przez okna i szklane elementy z budynków zwykle ucieka około 30‒40% ciepła. 

Szkło produkowane jeszcze kilka dekad temu przyczyniało się do przegrzania pomieszczeń w okresie letnim, a zimą do utraty ciepła. Współcześnie produkowane szkło cechuje się coraz lepszymi parametrami. Szkło termoizolacyjne i grzewcze jest w stanie skutecznie utrzymać ciepło w pomieszczeniu, gdyż cechuje się niskim współczynnikiem emisyjności i przenikalności cieplnej. Niski współczynnik przenikania ciepła pozwala uniknąć odczuwalnej strefy chłodnego powietrza obok okna. Dzięki temu możliwe jest projektowanie wnętrz bez ograniczeń, a także bez obaw, że przestrzeń obok okna będzie chłodniejsza, a straty ciepła spowodują wzrost rachunków za ogrzewanie. Zaawansowana technologia produkcji szkła termoizolacyjnego pozwala na uzyskanie szkła, które dodatkowo redukuje skraplanie pary wodnej na szybie, a także chroni przed hałasem.
Szkło termoizolacyjne spotyka się nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także w budynkach usługowych, handlowych, obiektach biurowych czy ogrodach zimowych. Jest trwałe i wytrzymałe pomimo zastosowania na większych jednolitych powierzchniach.
Szkło termoizolacyjne cieszy się dużym zainteresowaniem w budownictwie niskoenergetycznym i ekologicznym, ponieważ znacząco przyczynia się do energooszczędności budynku. 

Szkło przeciwsłoneczne chroni przed nadmiernym słońcem 

Nowoczesne szkło przeciwsłoneczne ma wiele zalet. Przede wszystkim cechuje się bardzo dobrymi parametrami, jeśli chodzi o współczynnik przepuszczalności energii słonecznej i światła. Przyczynia się to do odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń naturalnym światłem, a jednocześnie chroni pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadmiernym przegrzaniem. Oprócz tego, że skutecznie pozyskuje energię słoneczną, ten rodzaj szkła również dobrze izoluje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *