Porady

Deska tarasowa – kompozytowa czy drewniana? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed wyborem

Deska tarasowa – kompozytowa czy drewniana? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed wyborem

Urządzanie tarasu to niełatwe zadanie – w końcu to inwestycja, która ma służyć przez długie lata! Nic dziwnego, że wybór materiałów budowlanych, generuje konieczność podjęcia wielu trudnych decyzji. Co wybrać: tradycyjne deski drewniane czy może nowoczesne – kompozytowe? Które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się na tarasie? Jakie zalety i wady ma deska tarasowa drewniana, a jakie deska kompozytowa? Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy, jak urządzić wymarzony taras!

Tradycyjne deski tarasowe – wykończenie dla miłośników natury

Drewno to zdecydowanie ponadczasowy materiał! Wraz z upływem lat nabiera oryginalnego charakteru. Jego faktura i wykończenie sprawiają, że taras prezentuje się wyjątkowo stylowo. Drewniane deski tarasowe cieszą się dużą popularnością wśród osób, które nie przepadają za zimnymi płytkami – chyba każdy, kto choć raz wyszedł na przyjemnie rozgrzany słońcem drewniany taras, pokocha to uczucie! Drewno nie tylko pięknie się prezentuje, ale również jest łatwe w obróbce. Ponadto jest stosunkowo tanie. Brzmi jak rozwiązanie bez wad? Niestety tak nie jest.

Drewniana deska tarasowa ma także słabe strony. Przede wszystkim wymaga  sporych nakładów pracy. Należy liczyć się z koniecznością regularnej pielęgnacji, ponieważ drewno jest podatne na działanie wilgoci, niskich temperatur oraz silnego słońca. Konieczne jest zatem częste sprawdzanie, czy deski nie zaczynają się wypaczać. Niezbędne do wykonania prace konserwacyjne nie muszą być drogie. Są za to zdecydowanie czasochłonne. Drobniejsze wady mechaniczne można usunąć samodzielnie za pomocą papieru ściernego. Położenie lakieru czy impregnatu także można wykonać samodzielnie. Jeśli jednak uszkodzeniu ulegnie cała konstrukcja, potrzebna będzie pomoc doświadczonego fachowca. Dodatkowo w celu przedłużenia żywotności tarasu z naturalnego drewna, należy regularnie go czyścić i impregnować. Czy istnieje rozwiązanie, które nie wymaga aż takich nakładów pracy?

Kompozytowa deska tarasowa – piękno drewna i wytrzymałość tworzywa

Na pierwszy rzut oka deska tarasowa z kompozytu nie różni się znacząco od drewnianej. Dopiero po bliższym przyjrzeniu, można zauważyć subtelne detale. Deski kompozytowe powstają z połączenia tzw. mączki drzewnej i materiałów o strukturze polimerowej. Dzięki temu są bardzo podobne do tradycyjnych desek drewnianych i jednocześnie charakteryzują się wyjątkową trwałością. Taras wystawiony na działanie silnego deszczu, wiatru, mrozu czy zalegającego śniegu i lodu nie jest w takim wypadku problemem. Raz położone kompozytowe deski tarasowe nie wymagają regularnej impregnacji ani żadnych zabiegów konserwujących. Producenci gwarantują także ich wieloletnią odporność na atak grzybów, co niestety dość często spotyka niewłaściwie impregnowane deski z drewna naturalnego. Co ważne, tarasy z desek kompozytowych układa się wyjątkowo łatwo: specjalne systemy i klipsy sprawiają, że możesz zająć się tym samodzielnie.

Deska kompozytowa – rozwiązanie bez wad?

Czy to w takim razie idealne rozwiązanie? Takie niestety nie istnieją, dlatego musimy wspomnieć tu o wadach desek kompozytowych. Do najważniejszych zalicza się nagrzewanie tego materiału. Naturalne drewno jest przyjemnie ciepłe. Natomiast na nagrzanym tarasie z desek kompozytowych ciężko jest stanąć na boso. Stawiając jednak na zadaszenie lub ułożenie desek po zacienionej stronie można zniwelować ten problem. Tańsze, niższej jakości tarasowe deski kompozytowe zawierają więcej mączki drzewnej niż polimeru i z tego powodu mogą łatwiej wchłaniać wilgoć oraz tracić kolor. Co zrobić w takiej sytuacji? Wybierać produkty renomowanych producentów. Czasem wybór tańszych desek jest tylko pozorną oszczędnością, ponieważ bardzo szybko pojawia się konieczność wymiany części lub nawet całości tarasu.

Deska tarasowa – kompozytowa czy drewniana?

A zatem – jaką deskę tarasową wybrać? Naturalne drewno czy kompozyt? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb: zarówno tarasy wykonane z tradycyjnego drewna, jak i te z kompozytu cieszą się dużą popularnością. Przy zakupie należy kierować się względami estetycznymi, jak i również praktycznymi: nawet najpiękniejszy taras nie będzie funkcjonalny, jeśli będzie wymagał dużo pracy lub po prostu… szybko ulegnie uszkodzeniu.

Similar Posts