Dom i Ogród

Ekologiczne kotły na biomasę

Ekologiczne kotły na biomasę

Kotły na biomasę stanowią ekologiczne rozwiązanie ogrzewania budynków czy ciepłej wody użytkowej. Zaletą spalania biomasy jest niewielka emisja substancji szkodliwych oraz brak wpływu na globalny bilans dwutlenku węgla. Wśród kotłów wykorzystujących biomasę jako źródło paliwa możemy wyróżnić kotły na pellet, kotły na słomę oraz kotły na drewno.

Kocioł na pellet

Kotły na pellet to zaawansowane urządzenie grzewcze, które mogą być wykorzystane do ogrzewania domów, budynków wielkokubaturowych, hal czy magazynów. Ich zasada działania opiera się na spalaniu pelletu drzewnego, którego prawidłowy przebieg kontrolowany jest przez mikroprocesorowy sterownik. Kontrola polega na precyzyjnym dozowaniu tlenu wymaganego do prawidłowego procesu spalania oraz ilości dozowanego paliwa. Paliwo dostarczane jest do komory paleniskowej dzięki automatycznemu podajnikowi.  Niewielki rozmiar pelletu sprawia, że jego transport jest wygodny oraz bezproblemowy. Kocioł na pellet pomimo niezbyt dużych gabarytów ma dużą moc. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom nie zajmuje wiele miejsca, dlatego może być montowany nawet w małych pomieszczeniach.

Kocioł na słomę

Kotły na słomę wyposażone są najczęściej w komorę paleniskową o przednim załadunku. Słoma spalana jest w temperaturze 850℃–900℃. W sprzedaży oferowane są najczęściej kotły wsadowe, wsadowe o konstrukcji cygarowej oraz kotły rusztowe. Kotły na słomę sprawdzą się przede wszystkim w gospodarstwach rolnych, gdzie nadprodukcja słomy może zostać wykorzystana do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Kotły na słomę, podobnie jak kotły na pellet, charakteryzują się niewielką szkodliwością dla środowiska naturalnego. Dodatkowo popiół powstający w procesie spalania słomy, jak też pelletu, może być źródłem potasu, fosforu oraz wapnia, które możemy wykorzystać do nawożenia gleby.

Kocioł na drewno

Kotły na drewno charakteryzują się układem dolnego spalania. Ich cena jest niewygórowana, co wynika między innymi z niewielkiego stopnia zautomatyzowania w porównaniu do kotłów na pellet czy ekogroszek. Proces spalania kontrolowany jest ilością dozowanego powietrza, które nadmuchiwane jest do komory paleniskowej za pomocą wentylatora. Koszt ogrzewania drewnem jest jednym z najmniejszych z wszystkich oferowanych paliw stałych, ciekłych oraz gazowych. Sprawność spalania jest uzależniona od wilgotności drewna.

Similar Posts