Porady

Fundament grzewczy – czym jest system rurek i kanałów w płycie fundamentowej?

Fundament grzewczy – czym jest system rurek i kanałów w płycie fundamentowej?

Coraz częściej szukamy rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić na ogrzewaniu i zapewnią odpowiedni komfort cieplny. Jednym z nich jest fundament grzewczy. Jak to działa? Czym się charakteryzuje?

Co to jest fundament grzewczy?

Fundament grzewczy to konstrukcja, która umożliwia wprowadzenie efektywnego ogrzewania podłogowego w domu. Jej podstawą jest zbrojona betonowa płyta fundamentowa. Dodatkowe elementy odpowiedzialne za właściwości grzewcze to przede wszystkim system rurek lub kanałów zasilanych przez jednostkę grzewczą. Całą konstrukcję należy umieścić na żwirowej podsypce. Od strony zewnętrznej znajduje się twardy styropian.

Warto pamiętać, że sama konstrukcja nie wystarczy. Musimy również zadbać o odpowiednią pompę lub wentylator. Są to urządzenia, które zapewniają cyrkulację powietrza. Wypuszczane powietrze osiąga temperaturę niezbędną do ogrzania płyty fundamentowej.

Kiedy warto zastosować fundament grzewczy?

Fundament grzewczy jest uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się niemal w każdym budynku. Może być stosowane zarówno w domach parterowych i piętrowych, szeregowcach, bliźniakach, jak i budynkach o większej powierzchni. Wprowadzenie fundamentu grzewczego pomoże nam zadbać o równomierne ogrzanie całego budynku. Eksperci zalecają stosowanie tego rozwiązania również w przypadku trudnych warunków gruntowych, na przykład gruntów o słabej nośności. Kiedy chcemy wprowadzić ogrzewanie podłogowe, również warto wprowadzić fundament grzewczy.

Na stronie DomoweKlimaty.pl znajdziesz gotowe projekty domów, w których możesz zastosować fundament grzewczy.

Zalety fundamentu grzewczego

Ogrzewanie fundamentową płytą grzewczą niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród nich znajdują się przede wszystkim oszczędność. Dzięki temu możemy obniżyć koszty eksploatacji. Wynika to przede wszystkim z mniejszego zapotrzebowania na energię. Odpowiednia cyrkulacja powietrza umożliwia równomierne rozprowadzenie ciepła nie tylko wzdłuż ścian, ale w całym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe umożliwi nam rezygnację z grzejników ściennych lub pozwoli zmniejszyć ich liczbę.

Dzięki temu otrzymamy większą swobodę podczas aranżowania wnętrz. Ważne informacje i wskazówki na ten temat znajdują się również w artykule:Jak zaaranżować gabinet w domu? Wydzielenie i urządzenie miejsca do pracy. Oprócz tego otrzymamy kontrolę nad temperaturą w domu. Możemy ją obniżyć nawet o niewielką liczbę stopni.

Możliwości wykorzystania fundamentu grzewczego

Fundament grzewczy może być wyposażony w trzy różne systemy. Mogą być odpowiedzialne za ogrzewanie wodne, elektryczne lub powietrzne. Pierwsze z nich dopuszcza zastosowanie dowolnego źródła energii. Konstrukcję tworzy układ rurek odpornych na uszkodzenia, ścieranie i zbytnie naprężenie. W przypadku drugiego rozwiązania podstawą są kable grzejne. Warto z niego skorzystać, kiedy prąd jest tani, a energię używamy w ciągu dnia. Ostatni system bazuje na rurach polipropylenowych w zamkniętym obiegu, a ich temperatura wynosi od 21 do 24 °C.

Similar Posts