Dom i Ogród

Gotowy czy zrobiony samodzielnie? Jaki nawóz do trawników wybrać?

Gotowy czy zrobiony samodzielnie? Jaki nawóz do trawników wybrać?

Zadbany trawnik jest wizytówką każdego ogrodnika, a za jego zły stan może odpowiadać jałowa gleba, czyli niewystarczająca ilość składników odżywczych. Wiele mówi się o bio nawozach. Ich stosowanie może być skuteczne, pod warunkiem, że odpowiednio je skomponujemy. W dzisiejszym poradniku przedstawimy zarówno gotowe, jak i domowe nawozy do trawników i zastanowimy się, które warto wybrać.

Gotowe mieszanki nawozów do trawników – co mamy do wyboru?

Najprościej wybrać się do sklepu w celu zakupu odpowiedniego nawozu trawnikowego. Tutaj jednak mamy spory wybór. Nawozy płynne mogą być bardzo skuteczne, jednak trzeba zachowywać odpowiednie proporcje zalecane przez producenta, a do tego dbać by oprysk był równomierny. Znacznie łatwiejsze w użytkowaniu są nawozy granulowane, zresztą do ich rozprowadzania można użyć specjalnego siewnika. Są to urządzenia na kółkach, dzięki którym nawóz można rozprowadzić bardzo dokładnie. Oczywiście można wybrać również siewnik ręczny. Oczywiście trzeba wybrać rodzaj nawozu trawnikowego nie tylko ze względu na jego strukturę, ale również skład. Nawozy wiosenne są bogate w azot, dzięki któremu trawa może szybciej rosnąć i się rozkrzewiać. Oczywiście zawierają również inne cenne dla trawy pierwiastki, takie jak fosfor, potas czy magnez. Z kolei nawozy jesienne, które wysiewa się o tej porze roku, kiedy temperatura nie spada poniżej 10 stopni, nie mogą zawierać zbyt wiele azotu. Na szczęście wielu producentów stosuje nazewnictwo sezonowe, dlatego nie trzeba obawiać się zakupu złego nawozu. Inną grupą są nawozy specjalne, ale ją omówimy osobno.

Nawozy do trawników zachwaszczonych – kiedy należy się na nie zdecydować?

Jeśli na trawniku widoczny jest po zimie mech, to znak, że należy nie tylko użyć wertykulatora i aeratora, ale zaraz po nich również odpowiedniego nawozu do trawnika z mchem. Przede wszystkim zawiera on wapno, które podnosi PH trawnika. Zbyt kwaśna gleba powoduje pojawianie się chwastów, a wśród nich także mchu. Oczywiście jeśli problem nie dotyczy jedynie mchu można również wybrać nawóz do trawnika zachwaszczonego. Można zdecydować się także na nawóz do regeneracji trawników, który poza stałymi składnikami azotem, fosforem, potasem i magnezem, zawiera również bor, mangan, cynk, żelazo, a także miedź i molibden. Takie nawozy wypierają mech i chwasty z trawników, gdyż wzrasta mocniejsza i pełna składników odżywczych trawa. Należy zatem zdecydować się czy chce się spróbować odchwaszczania poprzez wapniowanie, czy też stosowanie odpowiednich nawozów. Wapniowanie wykonuje się na przedwiośniu, czyli w końcówce lutego i na początku marca. Z kolei nawozy przeciw chwastom można stosować w każdym terminie, od marca do września, pod warunkiem, że temperatura nie jest zbyt niska.

Nawozy domowe do trawnika – co możesz wykorzystać?

Wiele mówi się o tzw. domowych nawozach i do nawożenia można wykorzystać np. kompost. Trzeba oczywiście pamiętać, że powinien on się składać z igliwia, jeśli odczyn trawy jest zbyt wysoki. W ten sposób można odrobinę zakwasić glebę. Są osoby, które stosują fusy z kawy jednak skuteczność tego rodzaju nawożenia nie została potwierdzona. Wiele osób sporządza również dość skomplikowane mikstury zawierające w swoim składzie np. drożdże. Najlepiej jednak z nawozów organicznych do trawnika zdecydować się na przekompostowany torf ogrodniczy, który także można nabyć w sklepie ogrodniczym. Taki nawóz należy stosować wczesną wiosną lub jesienią raz na trzy lata oprócz zwykłych nawozów mineralnych.

Jak najlepiej dbać o trawnik?

Aby odpowiednio zadbać o swój trawnik musisz go regularnie obserwować. Pojawienie się żółtych plam, szarej pleśni, czy suchych źdźbeł świadczy o tym, że trawa potrzebuje odżywienia. Na początku trzeba ją skosić i usunąć martwą darń. Można wtedy również zasiać w puste miejsca nasiona traw. Oczywiście potem trawnik należy podlać. Nawożenie trzeba przeprowadzić, gdy trawa jest sucha, a gleba wilgotna. Nawóz trawnikowy powinien zaspokajać potrzeby darni w danym okresie. Najlepiej wybierać gotowe mieszanki dopasowane do PH trawnika, a także nawozy mineralne.

Odpowiednie zadbanie o trawnik gwarantuje uzyskanie efektu zielonego dywanu. W niektórych miejscach ze względu na trudną glebę jest to bardzo czasochłonne, jednak efekt jest wart wysiłku.

Similar Posts