Porady

Jak dobrać odpowiednią ilość światła do każdego pomieszczenia?

Jak dobrać odpowiednią ilość światła do każdego pomieszczenia?

Światło ma ogromny wpływ na sposób projektowania wnętrz. Odpowiednio dobrane światło zaakcentuje kolory w pomieszczeniu i nada mu odpowiedni nastrój. Jak ocenić jaka ilość światła w pomieszczeniu jest wystarczająca?

Czym jest Luks?

Aby ocenić, jaka ilość światła w pomieszczeniu będzie wystarczająco, należy zapoznać się z pojęciem luks.

Luks to parametr wskazujący natężenie oświetlenia określający warunki widzenia ludzkiego oka. Dzięki niemu można zmierzyć ilość światła widzialnego oraz natężenie oświetlenia na danej powierzchni. Jest on używany do pomiaru ilości światła w określonym obszarze. Luks (lx) definiuje się jako natężenie oświetlenia wytwarzane przez równomiernie rozłożony strumień świetlny o wartości 1 lumena (lm) padający na powierzchnię 1 metra kwadratowego, 1 lx = 1 lm/m². Luks to intensywność światła, która faktycznie dociera do danej powierzchni. Oczywiste jest, że im więcej światła pada na otaczające obiekty, tym lepiej widzi ludzkie oko.

Jaka więc powinna być optymalna ilość światła? Jakie parametry są istotne dla optymalnego postrzegania otaczającego nas środowiska? Pamiętajmy, że słońce jest najsilniejszym i jednocześnie naturalnym źródłem światła. Powinniśmy korzystać z niego w miarę możliwości w ciągu dnia. Niekiedy okazuje się jednak, że jest ono zbyt mocne i przeszkadza nam w codziennych czynnościach. Co wtedy?

Istnieje wiele sposobów na ograniczenie wpadania promieni słonecznych do naszych mieszkań. Wśród nich można wymienić:

  • żaluzje drewniane,
  • rolety antywłamaniowe,
  • plisa okienna zaciemniająca,
  • roleta dzień noc.

Wszystkie te opcje znajdziesz prosto u producenta https://anwis.pl/pl/rolety-zaluzje-plisowane.

Jaka ilość światła potrzebna jest w danym pomieszczeniu?

O ile w dzień możemy korzystać ze światła naturalnego, tak w wieczór czy zimowe popołudnie, musimy posiłkować się innymi rozwiązaniami. Niezbędną ilość światła w danym pomieszczeniu możemy określić za pomocą profesjonalnego pomiaru. W naszych obliczeniach przyjęliśmy wysokość pomieszczenia 3 metry oraz źródło światła znajdujące się na suficie, dające światło w dół.

  1. Kuchnia — w tym pomieszczeniu potrzebujemy dość sporą ilość światła – 400 lx/m². Taką ilość otrzymamy z żarówek LED 4 W/m². Przypuszczając, że kuchnia ma 10 m², będziemy potrzebować żarówki LED o mocy 40 W.
  2. Sypialnia — to miejsce odpoczynku i relaksu, dlatego ilość światła w tym pomieszczeniu jest ograniczona i wynosi 200 lx/m². Otrzymamy to z 2 W żarówki LED. Zakładając, że sypialnia ma 10 m², potrzebujemy w niej żarówki LED o mocy 20 W.
  3. Łazienka — to miejsce wymagające dużej ilości oświetlenia – 400 lx/m² lub więcej. Otrzymamy to z 4 W żarówki LED na 1 m². Zakładając, że łazienka ma 5 m², potrzebujemy w niej żarówki LED o mocy 20 W.

Podczas urządzania swojego mieszkania pamiętaj, że wybór właściwej ilości światła w pomieszczeniu jest niezwykle ważny. Odpowiednio dobrane oświetlenie oraz właściwa stymulacja ilością światła dziennego, znacząco wpływają na nasz nastrój, samopoczucie, sposób pracy i relaksu.

Similar Posts