Dom i Ogród

Jak myć podłogi w ekologiczny sposób?

Jak myć podłogi w ekologiczny sposób?

Bez względu na to, czy mamy w domu lub mieszkaniu tradycyjne, czy też nowoczesne podłogi, możemy zastosować przyjazne dla środowiska i domowników środki, dzięki którym zadbamy o czystość.

Ekologiczny styl życia coś więcej niż sezonowy trend — wykorzystywanie naturalnych środków jest przejawem odpowiedzialności i rozsądku, który pozwoli zachować Ziemię w dobrym stanie dla naszych dzieci i wnuków. Każdy z nas może pomóc planecie, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze. Jak to możliwe? Przykładowo, do sprzątania domu, możemy używać ekologicznych środków. Dziś podpowiemy, jak ekologicznie myć podłogi.

Prosty i bezpieczny płyn do mycia podłóg

Ekologiczne środki są szczególnie ważne dla rodziców małych dzieci, a także dla właścicieli zwierząt. Silne detergenty stanowią jednak zagrożenie dla zdrowia każdego z nas (bywają szczególnie uciążliwe dla alergików). Łatwo można uniknąć ich kupowania i samemu zrobić płyn do mycia podłóg. To sposób na ograniczenie plastiku, oszczędność pieniędzy, zdrowie domowników, a także czystość bez smug! Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne podłogi z pewnością skorzystają na takim rozwiązaniu.

Jak zrobić ekologiczny i tani płyn do mycia podłóg? Wystarczy, że do wiadra z ciepłą wodą (około 5-7 litrów) wlejesz pół szklanki-szklankę octu. Przy silnych zabrudzeniach możesz dodać odrobinę alkoholu etylowego, który dodatkowo ma działanie dezynfekujące. Na koniec użyj kilku kropli ulubionego olejku eterycznego, aby w całym domu unosił się piękny zapach. To wszystko! Twój płyn jest gotowy.

Wiele osób ma opory przed wypróbowaniem takiego płynu z uwagi na silny zapach octu. Warto się przełamać — ten zapach skutecznie maskują olejki eteryczne, a nawet bez ich wykorzystania octowa woń znika po upłynięciu około 30 minut. Na dodatek ocet sprawia, że na podłodze nie pozostają nieestetyczne smugi.

Warto wiedzieć! Kilka kropli spirytusu salicylowego dodanych do wiadra z wodą do mycia podłogi przyspieszy jej wysychanie.

Inne proste sposoby na czystą podłogę

Zwłaszcza osoby, które mają nowoczesne podłogi w świeżo wyremontowanych wnętrzach, chcą wiedzieć, jak zachować ich piękny wygląd na dłużej. A przy tym raczej trudno oczekiwać, by ktokolwiek miał czas na codzienne mycie podłóg. Warto wprowadzić do swojego życia proste nawyki, które zwiększą czystość w domu lub mieszkaniu:

  • Połóż przed wejściem wycieraczkę i regularnie ją czyść oraz wytrzepuj nadmiar piasku.
  • Nie chodź w butach po domu — w ten sposób przenosisz wiele zarazków i zostawiasz brudne ślady.
  • Jeśli masz psa, naucz go, aby po spacerze spokojnie czekał na wytarcie lub umycie łapek.
  • Kiedy zdarzy ci się coś rozlać lub zachlapać podłogę, od razu zetrzyj ją wilgotną ściereczką, a potem wytrzyj do sucha.
  • Podłogę drewnianą warto pielęgnować za pomocą płynu z dodatkiem oliwy z oliwek (szklanka oliwy na pół wiaderka wody), która impregnuje powierzchnię, usuwa delikatne rysy i poprawia naturalny kolor drewna.

Similar Posts