Dom i Ogród

Jak poradzić sobie z wysokimi temperaturami latem?

W ciągu ostatnich 15 lat śnieżnych zim mieliśmy niewiele, można by policzyć je na palcach jednej ręki, a różnice między porami roku zacierają się coraz bardziej. Klimatolodzy przewidują, że w ciągu dekady będziemy mieć do czynienia ze wzrostem liczby ekstremalnie upalnych dni w ciągu roku.

Jak wysokie temperatury działają na organizm?

Zostaliśmy przez naturę wyposażeni w system termoregulacyjny, dzięki któremu nasze ciała potrafią utrzymać temperaturę na poziomie 36,6°C. Jeśli jednak temperatura otoczenia jest bardzo wysoka i ten stan utrzymuje się długo, organizm przestaje sobie radzić, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Objawy wyczerpania cieplnego to m.in.:

  • odczuwanie zmęczenia,
  • przyspieszone bicie serca,
  • przyspieszony oddech,
  • drażliwość.

Jeśli wśród objawów pojawią się również zimne poty, ból głowy i wymioty, prawdopodobnie doszło do udaru cieplnego – przekrwienia mózgu w wyniku przegrzania głowy i karku. Jest to najbardziej szkodliwa forma wpływu wysokiej temperatury na organizm.

O czym pamiętać w upalne dni?

Ekstremalne temperatury potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Pamiętaj o kilku zasadach, które nie tylko pomogą komfortowo spędzić letnie miesiące, ale i ochronią Twoje zdrowie.

1. Optymalne nawodnienie

To podstawa bez względu na temperaturę, jednak latem szczególnie ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Najlepiej, by były to naturalne izotoniki, które nawadniają skuteczniej niż czysta woda – wystarczy dodać do niej sok z cytryny, miód i szczyptę soli.

2. Ochrona skóry

Im jaśniejsza karnacja, tym wyższy powinien być filtr UV. Latem najlepiej stosować filtr 50, dotyczy to zwłaszcza skóry dzieci. Kosmetyk aplikuj 30 minut przed wyjściem na słońce.

3. Unikanie słońca między godziną 11:00 a 15:00

W tych godzinach słońce grzeje najmocniej, a zbyt długa ekspozycja może skutkować nawet udarem słonecznym. Szczególnie niebezpieczny jest wtedy nadmierny wysiłek, np. uprawianie sportu na powietrzu.

4. Mądre wietrzenie pomieszczeń

Otwieranie okien, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ powoduje jeszcze mocniejsze nagrzanie pomieszczenia. Mieszkanie najlepiej wietrzyć późnym wieczorem i nocą.

Jeśli Twoje mieszkanie latem swoją temperaturą przypomina piekarnik, pomyśl o zakupie klimatyzatora. Dobrze dobrany przenośny klimatyzator pomoże Ci przetrwać wysokie temperatury, a jest bez porównania bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż montaż tradycyjnej klimatyzacji. 

Sposób działania klimatyzatora przenośnego

Można go porównać do sposobu funkcjonowania lodówki – klimatyzator przenośny również pobiera ciepłe powietrze z zewnątrz, a oddaje już schłodzone. Klimatyzator składa się z części wewnętrznej (parownika) oraz zewnętrznej (skraplacza). Parownik chłodzi powietrze i oddaje je do pomieszczenia, a skraplacz przy pomocy rury wyrzutowej oddaje powietrze ciepłe poza budynek. 

Ze względu na specyfikę działania, urządzenie należy umieścić przy oknie, z zachowaniem odpowiedniej (min. 50 cm) odległości od ścian i mebli, by zachować swobodny dopływ powietrza.

Przed zakupem klimatyzatora zwróć uwagę na jego parametry i funkcje: 

  • moc chłodniczą,
  • wydajność w stosunku do zużycia prądu,
  • poziom głośności,
  • sposób sterowania,
  • dodatkowe funkcje, np. ogrzewanie.

Polecanymi klimatyzatorami przenośnymi ze względu na ilość funkcji i stosunek jakości do ceny są te marki Fersk – urządzenia łatwe w montażu, ciche, bezobsługowe, schładzające pomieszczenie w 5 minut. Więcej na ich temat przeczytasz w tym artykule: Klimatyzator przenośny Fersk – odpowiedź na letnie upały.

Similar Posts