Porady

Jak wybrać lampy do małej łazienki? Praktyczne porady

Jak wybrać lampy do małej łazienki? Praktyczne porady

Niewielka łazienka może być zarówno funkcjonalna, jak i klimatyczna. Dużą rolę w jej urządzaniu mają lampy. Dzięki nim pomieszczenie jest jasne, optycznie powiększone, a do tego podzielone na strefy. Jak zatem dobrać oświetlenie do niewielkiej łazienki, aby spełniało funkcje praktyczne i zarazem dekoracyjne?

Minimalistyczne oświetlenie główne

Na oświetlenie główne sprawdzą się plafony, które można znaleźć w sklepie https://azzardo.com.pl/. Konstrukcja przylegająca do sufitu nie zabiera zbędnie miejsca i niweluje ryzyko zawadzania o lampę podczas poruszania się po łazience. Plafony mają również tę zaletę, że spośród wszystkich dostępnych konstrukcji, to właśnie one najbardziej równomiernie rozprowadzają światło.

Porada wskazująca na wybór minimalistycznego oświetlenia głównego nie oznacza, że plafon będzie banalny i nijaki. Wśród prostych konstrukcji można znaleźć plafony o ciekawych detalach. Dostępne są także te, które mają umieszczonych kilka punktów świetlnych na podstawie. Są zatem wizualnie ciekawe, lecz wciąż zajmują niewiele miejsca.

Czy trzeba rezygnować z klasycznej lampy wiszącej? Niekoniecznie, ale uwagę należy zwrócić na regulowany przewód lub wybór oświetlenia wiszącego, które nie będzie zbyt masywne, rozłożyste i przytłaczające.

Oświetlenie w strefie umywalkowej

Niezbędne jest zainstalowanie lamp w strefie umywalkowej, w okolicy lustra. Punkty świetlne muszą się znaleźć nad lustrem, na wszystkich jego krawędziach lub po obu bokach. Trzeba zachować symetrię oraz taki sposób rozmieszczenia lamp, aby ich światło nie raziło w oczy, a zarazem nie powodowało powstawania cieni. Ten efekt jest bardzo niepożądany, bo nie pozwala dostrzec detali, co z kolei wpływa na utrudnioną pielęgnację oraz wykonywanie makijażu.

W tej części łazienki można zastosować kinkiety jako oświetlenie po obu stronach lustra. Sprawdzi się również podświetlenie LED-owe na wszystkich jego krawędziach. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie punktów świetlnych nad lustrem. Przy małym lustrze, owalnym, okrągłym lub kwadratowym zazwyczaj wystarczy jeden punkt świetlny nad górną krawędzią. Jeśli zaś lustro jest dość duże, prostokątne, to przyda się więcej światła. Podpowiedzi w kwestii oświetlania wnętrz łazienkowych można poszukać na stronie http://kreatordom.com.pl/.

Podział na strefy

Nawet najmniejszą i najskromniejszą łazienkę można, a nawet warto podzielić na strefy. Chodzi o to, aby pielęgnacja i wykonywanie makijażu przed lustrem były komfortowe, pozwalały na precyzję. Lampy zaś zastosowane nad wanną lub brodzikiem budowały przyjazną atmosferę, dzięki której łatwiej się odprężyć.

Ważna wskazówka!

Łazienka to pomieszczenie, w którym zmagamy się z wysokim poziomem wilgotności oraz dużym ryzykiem zachlapań wodą. Z tego względu niezbędne jest zastosowanie lamp o jak najwyższym parametrze IP, przy czym musi to być minimum IP 44, jeśli mówimy o oświetleniu w strefie kąpielowej, blisko źródeł wody.

Światło to jeden z elementów aranżacji. Lampy muszą być funkcjonalne i estetyczne, tym bardziej w łazience, która jest naszym miejscem relaksu. Skorzystajmy z powyższych wskazówek, aby skromną łazienkę uczynić komfortową w każdym calu.

Similar Posts