Dom i Ogród

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Z początkiem czerwca 2020 roku we współpracy z rządowym programem Mój Prąd ruszyła ogólnopolska kampania na rzecz rozwoju fotowoltaiki w Polsce, której celem jest zachęcenie właścicieli domów jednorodzinnych do wykorzystywania energii odnawialnej (OZE). To rozwiązanie umożliwia osobom fizycznym wytworzenie taniej energii elektrycznej i szybki zwrot kosztów inwestycji, a przede wszystkim jest dużym krokiem do zażegnania kryzysu energetycznego. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością, jednak jaki jest koszt takiej instalacji?

Instalacja fotowoltaiczna – koszty inwestycji

Planowanie kosztów, jakie poniesiemy chcąc zainwestować w instalację fotowoltaiczną należy rozpocząć przede wszystkim od przygotowania odpowiedniego projektu. Pod linkiem https://sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej/ znajdziemy informacje o tym, jakie konkretne elementy składają się na koszt instalacji fotowoltaicznej. Najbardziej kosztowne będzie kupno fotoogniw, których wartość zależy od wielkości systemu, jakości oraz technologii producenta. Osprzęt elektryczny i system montażowy to kolejne koszta, na których również nie warto oszczędzać i lepiej powierzyć w ręce godnych zaufania specjalistów.

Planowanie instalacji

Powinniśmy wziąć również pod uwagę to, czy nasza domowa instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-gird), czy też nie (off-gird). Opłacalność inwestycji fotowoltaicznej zależy od ceny instalacji i kosztu energii elektrycznej. Im droższa energia, tym lepszą inwestycją okaże się system, który dostarcza ją za darmo. Ważna jest możliwość oddawania nadwyżek energii do sieci, za co uzyskuje się opust w opłatach za energię z niej pobieraną.

Koszt instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj mieści się między 15 000 a 25 000 zł. Dokładne dopasowanie ilości paneli jest możliwe przy oszacowaniu parametrów rocznego zużycia prądu, rodzaju dachu i nasłonecznienia. Ostateczna cena zależy od mocy instalacji oraz dofinansowania, z jakiego skorzystamy. Pamiętajmy, że główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość z niemal nieistniejącym ryzykiem awarii oraz gwarancją na panele sięgającą do 25 lat.

Programy wspierające rozwój fotowoltaiki w Polsce

W Polsce rozwijają się programy i dofinansowania, które przy spełnieniu odpowiednich warunków przez wnioskodawców, pomagają pokryć koszty instalacji fotowoltaicznych. Jednym z nich jest program Mój prąd, który powstał z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoby fizyczne mogą złożyć wniosek online o dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. 

Mój Prąd zintegrowany z Czystym Powietrzem

Można połączyć dofinansowanie z programu Mój Prąd z Ulgą termomodernizacyjną, która przysługuje właścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, których budowa oficjalnie została zakończona. Polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną, w której skład wchodzi fotowoltaika lub kolektory słoneczne.

W maju 2020 roku Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze, który obejmuje dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji domów: m. in. instalację fotowoltaicznych odnawialnych źródeł energii. Warunkiem podstawowym do otrzymania dotacji jest wymiana starego pieca na nowy i ekologiczny, lub w przypadku nowych budynków zakup i montaż nowego ekologicznego źródła ciepła. Budżet dostępny jest w formie dotacji lub pożyczki. Osoby, które skorzystają z programu Czyste Powietrze, otrzymają zwrot części zainwestowanych środków. 

Panele fotowoltaiczne - SunErgo

Wysokość dofinansowania uzależniona jest rodzaju inwestycji. Wszelkie informacje dotyczące kosztów inwestycji oraz szczegółów składania wniosków znajdują się na stronie gov.pl.

W Wielkopolsce specjalistami od usług instalacji fotowoltaicznych jest Sunergo z siedzibą w Poznaniu. Na stronie SunErgo zawarte są wszelkie informacje dotyczące świadczonych usług oraz blog na temat fotowoltaiki, który może okazać się pomocny podczas podejmowaniu decyzji o termomodernizacji naszego domu.

Similar Posts