Nieruchomości

Kiedy warto wybudować dom typu bliźniak?

Kiedy warto wybudować dom typu bliźniak?

Oferta gotowych projektów domów jest bardzo szeroka. Można w niej znaleźć domy małe, duże, parterowe, z poddaszem, nowoczesne i tradycyjne. Warto zwrócić również uwagę na domy w zabudowie bliźniaczej, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Zobaczmy, kiedy warto wybudować dom bliźniak.

Działka do podziału

W wielu rodzinach zdarzają się takie sytuacje, że rodzice chcą przekazać swoim dorastającym dzieciom część swojego majątku w postaci działki. Jeśli działka nie jest duża, a dzieci jest dwoje, to powstaje dylemat jak ją podzielić. Czasem podział na dwie części, zwłaszcza w przypadku działek w kształcie prostokąta o dość krótkim jednym boku, może spowodować znaczące obniżenie funkcjonalności działki. W takiej sytuacji warto rozważyć budowę bliźniaka.

Projekty domów bliźniaków pozwalają podnieść walory użytkowe działki wokół domu. Zamiast stawiać dwa oddzielne domy jednorodzinne, z których każdy musiałby być ustawiony w zgodnej z przepisami odległości od granicy, stawia się jeden dom, z dwoma lokalami mieszkalnymi. Dzięki temu można lepiej wykorzystać powierzchnię działki i zamiast dwóch niewielkich fragmentów ogrodu z obu stron domu mieć większy teren z jednej ze stron.

Znajome sąsiedztwo

Budowa bliźniaków to również atrakcyjna forma zabudowy dla osób, które mają ochotę zamieszkać w towarzystwie przyjaciół. Budując wspólnie bliźniak nie dość, że już od razu wiemy, kto zamieszka w jego drugiej części, to w dodatku mamy pewność, że będą to osoby nam znane, z którymi będziemy mogli mieć niemal codzienny kontakt.

Takie rozwiązanie może być też atrakcyjne w rodzinie, gdy chcemy lub potrzebujemy mieć blisko rodziców czy teściów, ale jednak wolimy mieszkać oddzielnie. Można zatem powiedzieć, że to rozwiązanie salomonowe, w który możemy wspierać się wzajemnie ze starszym pokoleniem, ale jednak mieszkamy osobno, co często ma zbawienny wpływ na relacje.

Możliwość obniżenia kosztów inwestycji

Wybierając projekt bliźniaka możemy również obniżyć koszty budowy domu. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, gdy mamy ograniczone możliwości finansowe i chcemy chociaż częściowo uzyskać zwrot z inwestycji. Budując bliźniak możemy jedną część wykorzystać dla siebie, a drugą przeznaczyć na sprzedaż i w ten sposób osiągnąć przychód, który przynajmniej w części pokryje koszty budowy naszej części. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, bo nigdy nie wiemy, kto zechce kupić tę drugą część i czy będzie nam odpowiadać takie sąsiedztwo na co dzień.

Similar Posts