Dom i Ogród

Malowanie nierównych ścian – jakie farby lateksowe wybrać?

Farba lateksowa

Malowanie to stosunkowo prosta czynność remontowa. Wyzwania zaczynają się, gdy masz do czynienia ze ścianą, która ma już swoje lata i są na niej obecne liczne nierówności i ubytki. Aby efekt końcowy jej odnawiania był zadowalający, zadbaj o wybór farby do wnętrz, która poradzi sobie z problematycznym podłożem. Może się okazać, że przed nałożeniem nowej powłoki konieczne będzie także dodatkowe przygotowanie powierzchni ścian. Informacje o tym, jak poradzić sobie z nierównymi ścianami w każdej sytuacji, przygotowaliśmy we współpracy ze specjalistami marki Caparol.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak przygotować podłoże do malowania nierównych ścian,
 • na co zwrócić uwagę podczas wyboru farby na nierówne ściany,
 • o czym pamiętać podczas malowania ścian z niedoskonałościami.

Farby lateksowe dostosowane do potrzeb nierównego podłoża przydadzą się wszędzie tam, gdzie z biegiem lat na ścianach pojawiły się niedoskonałości. Zdarza się też, że takie problemy wynikają z nieprawidłowo przeprowadzonego w przeszłości remontu lub na skutek wykorzystania materiałów niskiej jakości. Takie przykre niespodzianki mogą przydarzyć się na przykład mieszkańcom bloków z tzw. wielkiej płyty. Na szczęście dzisiejsza technologia farb do wnętrz sprawia, że takie problemy możesz bardzo łatwo rozwiązać.

Jak pomalować nierówne ściany – kompleksowe przygotowanie podłoża

Farba maskująca nierówności przyda się wszędzie tam, gdzie ściana nie jest idealnie gładka. Ale jeśli na powierzchni zauważysz dodatkowo ubytki, może być potrzebne także dodatkowe przygotowanie ściany do malowania. W zależności od stopnia uszkodzeń stosuje się grubo- lub cienkopowłokowe masy szpachlowe. Jeśli niedoskonałości jest sporo, rozważ czy nie lepiej jest wykonać nowy tynk lub gładź na całej powierzchni.

 • Tynki cementowo-wapienne – sprawdzają się w miejscach, w których ściany są narażone na dużą wilgotność (łazienka) czy uszkodzenia mechaniczne (korytarz). Z ich pomocą wyrównasz nawet bardzo krzywe, niemalowane podłoża mineralne.
 • Masy szpachlowe – najlepsze do wyrównywania i wygładzania podłoży o niedużych nierównościach oraz szpachlowania uszkodzonych fragmentów.

Wśród mas szpachlowych na wyróżnienie zasługuje Caparol Akkordspachtel SF plus. To produkt, który możesz nakładać natryskiem, wałkiem lub ręcznie. Jest dyspersyjną masą szpachlową, którą można zasadniczo malować bez gruntowania, a lateksowe farby nawierzchniowe wykazują do niego dobrą przyczepność.

Farba na nierówne ściany – jaką wybrać?

Po przygotowaniu podłoża czas na wybór odpowiedniej farby. W innej sytuacji, jeśli na powierzchni ściany występują jedynie drobne nierówności, nie musisz stosować opisanych wyżej metod i możesz przejść bezpośrednio do malowania.

W obu przypadkach kluczowy będzie wybór odpowiedniej farby kryjącej do ścian – postaw na głębokomatowy produkt. Zwróć szczególną uwagę na farby, które zostały stworzone specjalnie do maskowania niedoskonałości. Świetnie sprawdzi się na przykład Caparol Samtex 3. Jej najważniejsze cechy w kontekście malowania nierównych ścian to:

 • antyrefleksyjność – problematyczne miejsca są optycznie ukryte dzięki rozproszeniu światła na mikrochropowatej powłoce,
 • łatwość stosowania – farba rozprowadza się lekko, tworzy cienką i równą powłokę oraz nie powoduje ryzyka powstawania smug.

Malowanie ścian – porady na niedoskonałości podłoża

Wiesz już, jak zadbać o nierówne podłoże przed malowaniem oraz jaką farbę lateksową wybrać. Aby w pełni przygotować się na odświeżanie ścian, zadbaj o kilka rzeczy podczas nakładania farby:

 • pamiętaj, że chłonne podłoża powinny być najpierw zagruntowane preparatami bezbarwnymi, które zamkną powierzchniowo chłonność podłoża i woda zawarta w farbie nie będzie uciekać wraz ze spoiwem farby w podłoże,
 • używaj odpowiedniego narzędzia – wybierz wałek, który równomiernie rozprowadzi farbę; pamiętaj też o mniejszym pędzlu syntetycznym, który przyda Ci się w trakcie malowania niektórych trudno dostępnych miejsc,
 • stosuj odpowiednią ilość farby – w informacji na opakowaniu sprawdź, ile produktu powinieneś zużyć na każdą warstwę,
 • stosuj dobre techniki malowania – wybierz metodę „mokre do mokrego”, dzięki której na ścianach nie powstaną smugi; pamiętaj też, aby między malowaniem kolejnych warstw nastąpiła odpowiednia przerwa.

 

Malowanie nierównych ścian to wyzwanie, któremu możesz sprostać dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podłoża. Kluczowe znaczenie ma też dobór farby i metoda jej nakładania. Wybierz wygodne i łatwe w stosowaniu produkty Caparol, aby sprawnie odnowić nierówne ściany, nawet jeśli na co dzień nie zajmujesz się malowaniem.

Similar Posts