Porady

Malowanie ścian – jaką farbę wybrać?

Malowanie ścian – jaką farbę wybrać?

Jeśli planujesz generalny remont lub dopiero zaczynasz urządzać swoje wymarzone gniazdko, koniecznym etapem jest wybór odpowiedniej farby do malowania ścian. Nie jest to takie łatwe zadanie, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępne są różne rodzaje farb, a wybór nie ogranicza się tylko do koloru. Równie ważne są właściwości farb. Do malowania ścian warto użyć farb, które będą trwałe i odporne na zmywanie i szorowanie. To pozwoli dłużej zachować ściany w świetnym stanie. Jeśli planujesz malowanie ścian, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele cennych wskazówek i praktycznych porad dotyczących tego, jak wybrać odpowiedni produkt do pomalowania ściany. 

1. Farba gruntująca, czyli przygotowanie do malowania ścian 

2. Farby do ścian – różne rodzaje 

3. Farby akrylowe – czym się charakteryzują?

4. Farba lateksowa – do czego jej użyć?

Farba gruntująca, czyli przygotowanie do malowania ścian 

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza farba gruntująca? Warto pamiętać, że gruntowanie to pierwszy etap, który ma przygotować ściany do dalszego działania. Przydają się do tego różnego rodzaju grunty, a także szpachla. Zadaniem tych produktów jest wzmocnienie, uszczelnienie i wyrównanie powierzchni. Dodatkowo poprawiają one przyczepność nakładanych farb, dzięki czemu będą one dłużej trwałe. Co więcej, używanie farby do ścian na zagruntowanej powierzchni zwiększa jej wydajność. Dostępne są różne rodzaje gruntów. Wyróżnić można te specjalistyczne, które przeznaczone są do powierzchni o specjalnych potrzebach i uniwersalne. Dzięki zastosowaniu farby gruntowej powierzchnia będzie wyjątkowa gładka, a kolor jednolity. 

Farby do ścian – różne rodzaje 

Zastanawiasz się, jaki typ farby będzie najlepszy? Jak wybrać odpowiednią farbę? Na rynku jest bardzo dużo różnych rodzajów farb. Odpowiednia decyzja uzależniona jest od efektu, jaki chcemy uzyskać, a także pomieszczenia, które ma zostać pomalowane. Farba o innych właściwościach sprawdzi się w kuchni, a o innych w łazience. Wyróżnić można między innymi popularne farby akrylowe i lateksowe do ścian i sufitów, farby akrylowe emulsyjne do fasad i elewacji, akrylowe do drewna i metalu, a także olejno-ftalowe do drewna i metalu. Jeśli chodzi o kolory, na przykład farby Śnieżka dostępne są z tak zwanego mieszalnika. Składają się z bazy i wybranego barwnika. To daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o ilość dostępnych kolorów. 

Farby akrylowe – czym się charakteryzują?

Farby akrylowe świetnie sprawdzają się na podłożach cementowo-wapiennych, betonowych, gipsowych i kartonowo-gipsowych. Idealnie nadają się do wnętrz, ale niekoniecznie pomieszczeń w których ściany narażone są na stały kontakt z wilgocią, na przykład w łazience. Tam lepiej sprawdzą się farby lateksowe. Gdzie zatem używać farb akrylowych? Poleca się je do sufitów, sypialni i pokoi dziennych. Tego rodzaju farby bardzo szybko schną i są wygodne w aplikacji. Dobrze się rozprowadzają, zapewniając świetne, jednolite krycie powierzchni. 

 

Farba lateksowa – do czego jej użyć?

Farba lateksowa to akrylowa emulsja zawierająca dużą ilość żywicy. Odpowiada ona za powstawanie elastycznej powłoki, która jest odporna na ścieranie, szorowanie i zmywanie na mokro. Dzięki temu ściany można w łatwy sposób utrzymać w czystości przez długi czas. Lateksowe farby są bardzo wygodne w użytkowaniu. Nie rozchlapują się w trakcie malowania, mają rewelacyjne krycie, a dodatkowo są niezwykle wydajne. Nie posiadają w swoim składzie szkodliwych rozpuszczalników, są całkowicie bezpieczne. Dzięki temu sprawdzają się do wszystkich wnętrz, zarówno dziecięcego pokoju, jak i korytarza. 

 

Similar Posts