Porady

Najważniejsze typy krawężników drogowych – czym się charakteryzują?

Najważniejsze typy krawężników drogowych - czym się charakteryzują?

Krawężniki pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim ograniczają wjazd samochodom tam, gdzie nie powinny mieć one wstępu. Bardzo często są to przestrzenie zajmowane przez pieszych i rowerzystów – w ten sposób zmniejszamy więc grożące im niebezpieczeństwo. Krawężnik drogowy może też zamykać dostęp do powierzchni, która może negatywnie wpłynąć na podwozie auta. Sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie z drogi można zjechać w grzęzawisko. Za pomocą krawężników chroni się też zieleń miejską. Jakie rodzaje obrzeży drogowych można wskazać?

Drogowe krawężniki betonowe o wymiarach 15x100cm

Mniejsze obrzeża stosowane są bardzo często przy wykończeniu dróg wewnętrznych, parkingów. Występują w wysokości dwudziestu pięciu i trzydziestu centymetrów. Ich wytrzymałość na obciążenia jest dość duża i z pewnością zniosą one ciężar samochodów osobowych. Nie są jednak przeznaczone do obramowania dróg, po których poruszają się ciężarówki.

Drogowe krawężniki betonowe o wymiarach 20x100cm

Szersze obrzeża są przeznaczone do większych i częściej uczęszczanych dróg. Są masywne, więc wytrzymają bez problemu nawet ogromne obciążenia. Ze względu na swoją szerokość posiadają dużą powierzchnię nacisku, która pozwala rozłożyć ciężar na cały krawężnik. 

Drogowy krawężnik betonowy najazdowy

Najazdowe obrzeża mają wymiary 15x100x22cm. Powstały one z myślą o podjazdach znajdujących się przy budynkach mieszkalnych i biurach. Z jednej strony mają one radzić sobie z naciskiem przejeżdżających aut, z drugiej zaś krawężniki drogowe tego typu powinny pozwalać na swobodny przejazd. Ten drugi aspekt realizowany jest poprzez zastosowanie bardzo łagodnego profilu. 

Krawężniki drogowe łukowe

Tam, gdzie droga skręca, potrzebujemy obrzeży łukowych. Należy je umiejętnie dopasować z krawężnikami innego rodzaju, by granica drogi zachowała ciągłość. Elementy tego typu mogą również posłużyć do stworzenia rabat. 

Krawężniki drogowe skośne

Skośne obrzeża drogowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie na podjeździe dla samochodów występuje spadek. Za pomocą krawężników tego rodzaju z łatwością dopasujemy obramowanie chodnika lub drogi do właściwego poziomu. Wymiary: 15x100cm. 

Na jakości krawężników drogowych nie warto oszczędzać. Użycie niewłaściwego materiału skutkuje nieestetycznymi ubytkami, które będą straszyć do czasu wymiany obrzeży (i zapewne całej drogi). Lepiej zaopatrzyć się w towar od uznanego producenta, a wcześniej dokładnie zastanowić się, jakie mamy od niego oczekiwania.

Similar Posts