Porady

Najważniejsze zasady przy ociepleniu fundamentów

Przy każdej budowie nowego obiektu należy zadbać o poszczególne kwestie, głównie te związane z bezpieczeństwem użytkowników i całego budynku. Każda firma, która funkcjonuje na rynku budowlanym musi znać wszystkie zasady i skrupulatnie informować o nich zleceniodawców. W przeciwnym wypadku, w razie jakiejkolwiek awarii, właściciel przedsiębiorstwa może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Jedną z niezbędnych czynności jest ocieplenie fundamentów, które zapobiega gromadzeniu się wilgoci w późniejszym czasie i tym samym chroni mieszkańców budynku.

Dlaczego ocieplenie fundamentów jest tak ważne?

Zachowanie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku to jedno, co zapewnia prawidłowe ocieplenie fundamentów. Jednak poza tym należy jeszcze wspomnieć o wdrożeniu w drodze tej czynności oszczędności w zakresie zużywania energii elektrycznej. W praktyce wygląda to tak, że w letnich porach roku, budynek nie jest nadmiernie nagrzewany, lecz na tyle, na ile jest to konieczne. Nie ma zatem konieczności chłodzenia pomieszczeń wentylatorem. Zimą natomiast budynek jest odpowiednio chroniony przed gromadzeniem się wody z topniejącego śniegu lub padającego deszczu. Nienależycie chroniony obiekt szybciej ulega zniszczeniu, staje się mniej bezpieczny i traci na estetyce. Ocieplenie fundamentów musi zostać przeprowadzone na etapie budowy, w późniejszym nie można do tego wrócić. Wówczas należy skorzystać z innych rozwiązań, są one jednak droższe i pochłaniają znacznie większych nakładów pracy. Pełna ochrona budynku jest zapewniona tylko wtedy, gdy wszystkie prace są wykonywane po kolei, z pełną dokładnością. Ta ostatnia oczywiście jest uzależniona między innymi od stosowanych narzędzi i materiałów. W tym celu warto wybrać a przykład płyty styropianowe, wełnę mineralną, czy specjalistyczne zaprawy do sklejania płyt. Najlepiej udać się po nie do sprawdzonych sprzedawców, którzy cieszą się rosnącym zaufaniem dotychczasowych klientów. Przydatne okazują się ponadto pojedyncze elementy z certyfikatami jakości i bezpieczeństwa.

Warehouse construction site. Building a new industrial hall or storehouse

Ocieplenie fundamentów i jego wykonanie

Każde ocieplenie fundamentów wymaga odpowiedniego przygotowania i doświadczenia w tym zakresie, tak istotnych prac nie można zlecać osobom lub firmom, co do których nie ma się zaufania. Zabezpieczenie fundamentów i ścian przed wilgocią zapewnia pełne bezpieczeństwo osobom, które będą przebywały w danym budynku. Szczególną uwagę na ten fakt powinny zwrócić uwagę osoby, które zakładają również istnienie piwnicy. Utrzymanie w niej właściwego poziomu temperatury i wykluczenie pojawienia się wilgoci są najważniejszymi aspektami. Do ocieplenia fundamentów i ścian stosuje się dość często dedykowane płyty styropianowe, których największą zaletą jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Mają ponadto zadowalające parametry izolacji termicznej i co za nią idzie minimalizuje się ryzyko powstawania wilgoci na ścianach w środku budynku. Materiał izolacyjny musi być przyklejony trwałym klejem – jego brak lub próba oszczędności na nim może skończyć uszkodzeniem warstwy izolacyjnej. Możemy wówczas stracić czas i nadszarpnąć pokłady cierpliwości.

Similar Posts