Porady

Odpowiedni podnośnik nożycowy- klucz do bezpieczeństwa na budowie

Odpowiedni podnośnik nożycowy- klucz do bezpieczeństwa na budowie

Podnośniki nożycowe są już dziś wykorzystywane dość powszechnie nie tylko w przypadku realizacji największych inwestycji. Nie zawsze jednak ich dobór jest przeprowadzany z uwzględnieniem odpowiednich wymagań bezpieczeństwa. Założenie, że spełnienie minimalnych norm jest wystarczające, może nie być prawidłowe i należy zwrócić uwagę na dodatkowe czynniki.

Podnośniki teleskopowe i nożycowe – jakie są różnice i który lepiej sprawdzi się na budowie?

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój oferty podnośników. Najwięcej uwagi przyciągają chyba podnośniki teleskopowe, co wynika z tego, że w tym zakresie doszło do największego zróżnicowania oferty. Na stronie dystrybutora https://rothlehner.pl/kategorie/podnosniki-teleskopowe-pl/ znajdują się modele o zasięgu od 16 do przeszło 40 metrów. I choć jest to sprzęt zdecydowanie robiący wrażenie, to w tle tego postępu rozwijały się też inne typy podnośników.

Zdecydowanie wzrosło na przykład znaczenie podnośników nożycowych. Rzadko mają one równie imponujące zasięgi, choć są i takie modele, które pozwalają na pracę na wysokości nawet powyżej 30 metrów, to jednak przeważnie podnośnik nożycowy ma zapewnić podnoszenie do wysokości 5-6 metrów. To, że zasięg jest mniejszy, nie znaczy jednak, że łatwiej jest zapewnić bezpieczeństwo pracy.

Bezpieczna praca na wysokości – czynniki, o których musisz wiedzieć

Wybór podnośnika nożycowego jest zadaniem tylko pozornie prostym. Kwestie związane z bezpieczeństwem są bowiem nierozerwalnie związane z zagadnieniami konstrukcyjnymi.

Podstawowe kryteria pozwalające zapewnić bezpieczeństwo pracownikom korzystającym z podnośnika nożycowego, a także osób w jego zasięgu, są dość przewidywalne. To na przykład udźwig, wielkość platformy czy wysokość podnoszenia. Należy jednak zwrócić uwagę jeszcze na inne kwestie.

Dobór podnośnika nożycowego do rodzaju podłoża

Spora część podnośników nożycowych jest zaprojektowana z myślą o używaniu na stabilnym i utwardzonym podłożu. W ofercie wybranych producentów znajdują się jednak także modele przystosowane do bezpiecznej pracy na innym podłożu. W takim przypadku producent może dodatkowo zalecić, by na podłożu o ograniczonej stabilności na przykład zredukować obciążenie.

Generalnie jednak sprowadza się do innej konstrukcji wózka, na którym podnośnik jest osadzony. Musi on zapewnić nie tylko bezpieczne dotarcie do miejsca pracy, ale przede wszystkim możliwość stabilnego osadzenia w wybranym punkcie.

Ergonomia, która ogranicza bezpieczeństwo

Zwyżki nożycowe mogą być zaprojektowane dość dowolnie, jeśli tylko dany projekt spełnia wymagania określone normami. Należy jednak pamiętać, że niektóre rozwiązania konstrukcyjne, które uznaje się za ergonomiczne w pewnych zastosowaniach, mogą ograniczać funkcjonalność w innych. O ile samo to nie jest jeszcze problemem, to należy zwrócić uwagę, że każdy przejaw braku ergonomii może stanowić powód do tego, by pracownicy lekceważyli zasady bezpiecznej pracy.

W przypadku podnośników nożycowych tego rodzaju problemy zwykle nie występują, ponieważ tutaj za projekt odpowiadają doświadczone osoby, natomiast w przypadku niektórych marek zdarza się, że chcąc tworzyć sprzęt wysoce specjalistyczny, wprowadza się zmiany konstrukcyjne, które, choć bezpośrednio norm bezpieczeństwa nie naruszają, to mogą sprzyjać niezgodnemu z zasadami BHP wykorzystaniu podnośnika.

Bezpieczeństwo na budowie – o czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Na koniec należy zaznaczyć, że pracownik na podnośniku przeważnie nie pracuje sam. Wokół maszyny znajdują się inne osoby, a także pewna ilość dodatkowego sprzętu. Każda usterka lub wypadek to nie tylko zagrożenie dla osób pracujących w bezpośrednim sąsiedztwie podnośnika, ale też dla wszystkich wokół. Jeśli dodać do tego jeszcze zagrożenie uszkodzeniem budynku lub innych maszyn, to staje się jasne, że bezpieczeństwa podnośników nie należy sprowadzać wyłącznie do kwestii spełniania norm.

Similar Posts