Porady

Odzież robocza oraz akcesoria BHP – kto musi o nie zadbać? Co wchodzi w ich skład?

Odzież robocza oraz akcesoria BHP - kto musi o nie zadbać? Co wchodzi w ich skład?

Odzież robocza i akcesoria BHP są niejednokrotnie niezbędne do wykonywania danej pracy. Warto w związku z tym wiedzieć, kto powinien je zapewnić i o nie dbać. Znaczenie ma także to, jakie elementy i akcesoria wchodzą w zakres wyposażenia BHP. Nieodpowiednie zabezpieczenie w tym zakresie jest nie tylko niezgodne z prawem, ale stanowi również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników.

Na kim spoczywa obowiązek zadbania o odzież roboczą i akcesoria BHP?

Żeby wykonywać obowiązki na wielu stanowiskach zgodnie z prawem, pracownik powinien być zaopatrzony w odzież roboczą, a czasem także ochronną. Kto musi zadbać o odzież roboczą i akcesoria BHP? Kiedy odpowiedzialność za nie spoczywa na pracodawcy, a kiedy musimy zadbać o to sami?

Na początku warto wspomnieć, iż odzież robocza różni się od odzieży ochronnej. Konieczność zapewnienia jednej i drugiej reguluje prawo. Odzież robocza ma z założenia zabezpieczyć prywatne ubrania pracownika przed zabrudzeniem czy zniszczeniem podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Czasem też, tego rodzaju okrycie może być elementem promocji firmy, na przykład w sklepach czy restauracjach zauważalny jest swoisty „uniform”. Co istotne, odzież robocza nie musi posiadać certyfikatów, atestów. Ważne, aby spełniała swoją rolę.

Nieco inaczej wygląda sprawa z odzieżą ochronną. Ma ona chronić zdrowie i życie pracownika przed zagrożeniami – na przykład chemicznymi, mechanicznymi, wysoką lub niską temperaturą czy szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Musi być ona zgodna z normami regulującymi cechy tego typu wyposażenia.

Odzież robocza, a odzież BHP – co warto wiedzieć?

Jak mówi Kodeks pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnienia odzieży roboczej w sytuacjach, gdy podczas pracy na danym stanowisku prywatne ubrania mogą się zniszczyć lub w znacznym stopniu zabrudzić lub też gdy wymagają tego warunki technologiczne, sanitarne lub związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Warto jednak wspomnieć, że nie ma listy branż lub stanowisk, na których taką odzież trzeba pracownikom zapewnić. Odpowiednie zapisy na ten temat powinny znaleźć się w regulaminie wewnątrzzakładowym. Dobrze wiedzieć też, że są dwa przypadki, w których pracownikowi nie wolno pracować we własnej odzieży – gdy obsługuje maszyny lub urządzenia techniczne (bezpośrednio) lub gdy odzież mogłaby być zanieczyszczona środkami promieniotwórczymi, chemicznymi lub zakaźnym materiałem biologicznym.

Zadbać o odzież –o jej pranie powinien pracodawca. Jeśli nie może tego zrobić, ten obowiązek spoczywa na pracowniku, ale przysługuje mu za to ekwiwalent pieniężny. Podobnie, jeśli pracownicy używają własnych ubrań, które spełniają wymogi, za ich zniszczenie przysługuje im ekwiwalent od zatrudniającego.

Co wchodzi w skład akcesoriów BHP?

Akcesoria ochrony osobistej to różnorodne produkty mające zapewnić pracownikom bezpieczeństwo nawet w najtrudniejszych warunkach pracy. Służą one przede wszystkim ochronie głowy, narządów słuchu, wzroku czy dróg oddechowych.

Mowa o różnego rodzaju maskach, na przykład przeciwpyłowych, okularach ochronnych, zestawach hełmowych czy ochronnikach słuchu. Wybierając konkretne produkty warto skontaktować się z producentem celem zweryfikowania tego, jaki asortyment będzie najodpowiedniejszy dla danej branży i stanowiska.

Co wchodzi w skład odzieży roboczej?

Co wchodzi w skład odzieży roboczej? Może być nią praktycznie każdy element stroju. W związku z tym, producenci oferujący tego typu produkty posiadają w swoim asortymencie spodnie, bluzy, kamizelki, koszule i koszulki a także kombinezony oraz kurtki. Często odzież robocza jest opatrzona logiem pracodawcy, stanowiąc element dodatkowej identyfikacji z przedsiębiorstwem. W skład odzieży roboczej mogą też wchodzić akcesoria takie jak obuwie robocze czy rękawiczki.

Producent odzieży roboczej i akcesoriów BHP

Wybierając producenta odzieży roboczej warto postawić na sprawdzoną, renomowaną markę, która zapewni nam najwyższą jakość oferowanych produktów. Wyszukiwać konkretne marki można na przykład wpisując w wyszukiwarkę hasło takie jak „artykuły BHP Busko” Od 1994 roku na rynku istnieje firma Piasecki, specjalizująca się w asortymencie takim jak akcesoria ochrony osobistej czy odzież robocza. Marka w kompleksowy sposób zaopatruje przedsiębiorstwa w niezbędne produkty, zapewniające pracownikom komfort i bezpieczeństwo pracy. Warto zaufać firmie o rodzinnym charakterze, wysoko wykwalifikowanej kadrze. Piasecki korzysta wyłącznie z najwyższej jakości surowców krajowych i importowanych posiadających certyfikaty jakości. Warto zajrzeć na stronę internetową firmy, żeby przekonać się jak szerokie jest wzornictwo. Nie ma najmniejszego problemu, aby wykonać nadruki firmowe na odzieży lub hafty.

                    

Similar Posts