Dom i Ogród

Okna aluminiowe czy PCV?

Jeśli właśnie przygotowujesz się do wymiany okien w swoim domu lub planujesz montaż w nowym budownictwie, to z pewnością stoisz przed wyborem odpowiedniego rozwiązania. Okna aluminiowe czy PCV — które sprawdzą się lepiej? Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat okien aluminiowych i PCV. Sprawdź ich zastosowanie i wszystkie funkcjonalności!

Czym różnią się okna aluminiowe od PCV?

Podstawową różnicą w przypadku tych dwóch rodzajów okien jest materiał, z jakiego zostały wykonane. W dużym uproszczeniu — okna PCV powstają z połączenia profili wykonanych z plastiku i wzmocnionych stalowym elementem wewnątrz. Stolarka PCV charakteryzuje się świetną izolacją cieplną, dlatego ich wybór zalecany jest zarówno w domach energooszczędnych, jak i pasywnych. Stolarka okien PCV zapewnia temperaturę dopasowaną do danej pory roku. Co więcej, ten rodzaj zabudowy okiennej nie wymaga zbyt skomplikowanej konserwacji. Okna aluminiowe natomiast, wykonane są profili w całości wykonanych z aluminium i wyróżnia je statyka. Ten rodzaj okien nie obciąża konstrukcji budynków, dlatego sprawdzi się w przypadku okien dużych gabarytów. Model aluminiowy jest często wykorzystywany w budynkach użyteczności publicznej, jednak sprawdzi się również w blokach czy zabudowie domów jednorodzinnych.

Okna aluminiowe czy PCV — które wybrać?

Jakie okna wybrać, aby były dopasowane do rodzaju budownictwa? Warto mieć również na uwadze, że wybór zabudowy okiennej powinien być uwarunkowany naszymi oczekiwaniami — zarówno ze strony technicznej, jak i wizualnej. Nowoczesne okna, zarówno plastikowe, jak i te wykonane z aluminium mogą zapewnić wysoki poziom termoizolacji. Jeśli zależy nam na tym, aby w domu zamontować okna dużych gabarytów, to w tym wypadku warto sięgnąć po aluminiową zabudowę. To samo tyczy się sytuacji, w której jesteśmy zainteresowani dużymi przeszkleniami. Jeśli z kolei zależy nam kontroli wydatków, to w tym wypadku warto zaopatrzyć się w okna PCV, które charakteryzują się uniwersalnymi rozmiarami, a także są dostępne w atrakcyjnych cenach. Okna aluminiowe odznaczają się natomiast dużą wytrzymałością i stabilnością, a także rozbudowaną ofertą opraw w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, dzięki czemu sprawdzą się lepiej w niestandardowych projektach domów.

Na co warto zwrócić podczas wyboru okien?

Przede wszystkim na warunki techniczne panujące w domu — w tym położenie budynku oraz ilość kondygnacji. Podczas podejmowania decyzji o wyborze okien, warto przyjrzeć się również ich parametrom i współczynnikom dotyczącym przenikania ciepła, przepuszczalności energii słonecznej, wodoszczelności czy akustyki. Parametry to nie wszystko, podczas dokonywania wyboru warto skupić się również na właściwościach estetycznych danego modelu okien.

Podsumowanie

Okna aluminiowe czy PCV? Każdy z tych modeli posiada całą gamę funkcjonalności, zarówno w kwestii związanej z akustyką, szczelnością, konserwacją, jak i wykończenia i wyglądu. Wybór w dużej mierze zależy od naszych preferencji, budżetu i oczekiwań. Warto jednak pamiętać, że zakup okna to inwestycja na lata, dlatego powinien być przemyślany! Dobrze też skorzystać z fachowego doradztwa w punktach sprzedaży, gdzie specjaliści pomogą nam w znalezieniu najlepszego rozwiązania.

Similar Posts