Dom i Ogród

Projektujemy pokój dziecięcy – czego nie może w nim zabraknąć?

Projektujemy pokój dziecięcy – czego nie może w nim zabraknąć?

Powiększenie rodziny wiąże się z dużymi wydatkami. Jedną z najbardziej wymagających kwestii jest wyposażenie pokoju dziecięcego. Jego projekt musi być funkcjonalny, przestrzenny i podobać się dziecku – czy takie połączenie jest możliwe? Jak najbardziej! Oto kilka wskazówek, dzięki którym stworzysz przytulną przestrzeń dla dziecka lub nastolatka. Uniwersalny projekt, który łatwo będzie zmieniać, to przepis na wieloletnie zadowolenie z pokoju.

Pokoje dla dzieci – oszczędzaj miejsce

Pokój dziecięcy powinien być duży. Dzięki temu przyszły nastolatek nie będzie czuł, że potrzebuje więcej przestrzeni. Jak sprawić, by pomieszczenie średniej wielkości było przestronne? Warto postawić na wielofunkcyjne meble. Przykładem jest połączenie łóżka z biurkiem, które pozwoli dziecku spać i odrabiać lekcje przy tej samej ścianie. Inną opcją jest łóżko wbudowane w szafę, które można schować w ciągu dnia, aby pozostawić więcej miejsca na zabawę.

Oszczędność przestrzeni wymaga także dobrego rozplanowania elementów dekoracyjnych. Nie warto ustawiać w pokoju dziecięcym dużych rzeźb i figur, a biurka dekorować zdjęciami w ramkach. Lepiej postawić na minimalizm i pozostawić puste przestrzenie, które w przyszłości będą mogły być praktycznie wykorzystane.

Wystrój, który nie znudzi się za kilka lat?

Zawsze należy myśleć o tym, że za kilka lat pokój dla dziecka przerodzi się w pokój młodzieżowy. Warto więc na samym początku zaprojektować go tak, by zmiana wystroju była łatwa i mało kosztowna. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcesz uniknąć dużego remontu, elementy typowo dziecięce powinny być raczej akcentami niż dominującym motywem. Oto przykłady zastosowania tej wskazówki:

  • Wybierz zestaw mebli w neutralnym, jasnym kolorze. Biurka i szafy w kolorze białym, kremowym lub jasnobrązowym są odpowiednie zarówno dla dziecka, jak i dla nastolatka.
  • Kolory i dziecięce motywy można wkomponować przy pomocy dużych naklejek na meble i plakatów (np. z postaciami z bajek lub zwierzętami). Gdy upodobania dziecka zmienią się, łatwo będzie wymienić ozdoby na inne lub całkowicie je zlikwidować. 
  • Jeśli chodzi o ściany, można pozostawić je w stonowanej kolorystyce, a jedną z nich udekorować zabawną fototapetą.

Pokój z pewnością będzie wystarczająco przytulny dla dziecka, jeśli umieścisz w nim drobne dekoracje i akcesoria w jego ulubionych kolorach i wzorach. Wymiana bajkowej lampki czy żyrandola będzie dużo mniejszym kłopotem niż przemalowanie pokoju i zakup nowych mebli. Chociaż powyższe metody nie gwarantują, że nastolatek nie zechce zmienić koloru ścian lub modelu łóżka, to z pewnością czynią pierwotny wystrój bardziej uniwersalnym.

Zamów aranżację pokoju – takiego projektu nie wymyślisz sam!

Samodzielna aranżacja wnętrz nie zawsze kończy się sukcesem. Nawet najlepsza wyobraźnia przestrzenna nie rekompensuje braku doświadczenia. Jeśli więc zależy Ci na jak najbardziej atrakcyjnym pokoju dla dziecka, warto powierzyć go profesjonalistom. Pasjonaci z Fabryki Projektów stworzą dla Ciebie unikalny projekt wnętrza, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby.

Usługi obejmują wszystkie pomieszczenia w domu – łazienki, salony, kuchnie, pokoje dla nastolatków i wiele innych. Specjaliści zaprojektują wystrój, którego koszt zmieści się w wyznaczonym budżecie i będzie zawierał wszystkie potrzebne elementy. Zadbają o to, by aranżacja łączyła funkcjonalność z niebanalnym wyglądem. Jeśli samodzielnie nie czujesz się na siłach, by wyposażyć i udekorować pokój dla dziecka, warto zaufać projektantom wnętrz.

Similar Posts