Dom i Ogród

Rekuperacja w domu

Rekuperacja w domu

Posiadanie domu jednorodzinnego to niewątpliwa przyjemność, jednak wygoda związana jest również z wyższymi kosztami i pracami konserwacyjnymi budynku. Nic dziwnego, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych szuka możliwości obniżenia kosztów utrzymania domu, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu. Jednym ze sposobów jest właśnie rekuperacja domu.

Co to jest rekuperacja?

Profesjonalnie brzmiąca nazwa: rekuperacja, to w rzeczywistości nowoczesny system wentylacyjny z odzyskiem ciepła. Głównym elementem tego rozwiązania jest rekuperator, czyli urządzenie odpowiedzialne za wentylację powietrza. Rekuperator odzyskuje energię z powietrza w domu, przyczyniając się do mniejszego zużycia energii w budynku. Rekuperator łączy się z systemem wentylacyjnym. Najczęściej są to kanały wentylacyjne, które montuje się w stropie, podłodze lub luźno na poddaszu, jeśli się go nie używa. Kluczowe jest, by kanały wentylacyjne docierały do każdego pomieszczenia w domu, ale nie były widoczne: kwestia estetyki.

Obecność tego rodzaju wentylacji przyczynia się nie tylko do oszczędności, ale także poprawia komfort w domu, ponieważ każde pomieszczenie jest wietrzone i zaopatrywane w świeże, czyste powietrze.

Koszt i montaż rekuperacji w domu

Wentylacja z odzyskiem ciepła wiąże się z montażem rekuperatora i oczywiście kanałów wentylacyjnych. Montaż rekuperacji leży w rękach profesjonalistów. Od tego, jak dobry będzie fachowiec, którego wybierzemy, zależy też jakość naszej wentylacji. Dobra firma montażowa pomoże Ci wybrać odpowiednie urządzenia.

  • Rekuperator, główny element wentylacji, może mieć różną moc. Tobie potrzebna jest idealna moc, na miarę domu, który posiadasz.

  • Drugi element stanowią kanały wentylacyjne, które trzeba dobrze rozplanować i umieścić w domu tak, by nie było ich widać, ale by spełniały swoje zadanie.

Rekuperacja jest swego rodzaju inwestycją, która przyczynia się do późniejszych oszczędności. Koszt montażu jest kwestią mocno indywidualną. Zależy od metrażu domu, ilości i rozmiaru pomieszczeń, a także mocy i jakości wybranych elementów tworzących wentylację z odzyskiem ciepła.

Zalety rekuperacji dla domu

Mnóstwo uwagi poświęca się teraz o ograniczeniu negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Warto wiedzieć, że rekuperacja jest jednym ze sposobów. W dodatku oferuje znacznie więcej korzyści niż zredukowanie emisji CO2 do minimum. Jakie są zalety rekuperacji dla domu?

  • Rekuperacja nie wymaga montowania elementów typowych dla wentylacji grawitacyjnej jak kominy, kratki wentylacyjne etc. To obniża koszt i zmniejsza ilość pracy.

  • Wentylacja z odzyskiem ciepła przyczynia się do oszczędności na ogrzewaniu. Dom zużywa mniej energii i jest bardziej ekologiczny.

  • Rekuperacja zapewnia świeże i czyste powietrze w każdym miejscu w domu.

Rekuperację warto rozważyć przy budowie domu, jako element nowoczesnego systemu dla domu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by wyposażyć dom w system wentylacji z odzyskiem ciepła podczas generalnego remontu.

Similar Posts