Dom i Ogród

Rodzaje okien dachowych. Który wybrać?

Rodzaje okien dachowych. Który wybrać?

Niegdyś ostatnie piętro domu wielorodzinnego zajmował niezamieszkały strych, który z czasem stawał się składowiskiem niepotrzebnych nikomu rzeczy. Nikt też nie dbał zanadto o jego dostateczne doświetlenie, w tym też ilość okien przewidzianych w planie domu. Od kiedy jednak poddasze zaczęło być pełnoprawną przestrzenią, coraz chętniej zagospodarowywaną przez domowników, wzrosło zainteresowanie rodzajami okien dachowych. Wybór jest spory i, jak się okazuje, wcale nie taki łatwy. Posiadaczu nowopowstałego domu, zobacz, przed jakim wyborem przyjdzie ci niebawem stanąć.

Obrotowe jest czadowe

Sposób otwierania jest tym kryterium, które odróżnia od siebie okna dachowe. Zwane jest obrotowym ze względu na możliwość obracania w połowie skrzydła o 180 stopni. Opcja obrotowa jest tą najpowszechniejszą i najtańszą zarazem – podpowiada specjalista ze sklepu Dekarze.pl. Nie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, bo górna część skrzydła otwiera się w stronę pomieszczenia, co ułatwia ewentualne mycie szyby, lecz też może przyczyniać się do przypadkowych uderzeń. By taki rodzaj okna był ergonomiczny i wygodny dla użytkowników, mówi się o wybieraniu tych produktów, w których oś obrotu znajduje się na wysokości wzroku. Wśród tego rodzaju okien można również spotkać takie, w których oś obrotu przesunięta jest ku górze ramy. Dedykowana jest osobom wysokim, którym zdecydowanie łatwiej otwierać wyżej zamontowanie uchwyty.

Uchylone jest szalone

Obok obrotowych mechanizmów okiennych, równie popularne są uchyły. Tutaj oś obrotu umieszczona jest w górnej krawędzi ramy. Tym samym jest to kłopotliwe rozwiązanie z punktu widzenia osoby, której przyjdzie jego czyszczenie. Siłowniki, czy sprężyny, na których opiera się mechanizm unoszenia, powinny być zamontowane na wysokości wzroku. Również ekonomiczna opcja. Hybrydą obrotowych i uchylnych okien jest wersja obrotowo-uchylna. Decydując się na ten rodzaj, otrzymamy produkt zawierający oba wspomniane mechanizmy, które można dowolnie zmieniać klamką, czy przełącznikiem.

Rozwieralne jest genialne

To bardzo podstawowy rodzaj okna, zwanego również wyłazowym. Jest ono otwierane na jeden z boków o 90 stopni, za pomocą mechanizmu zawiasowego umieszczonego na prawej lub lewej części ramy. Bezpieczeństwo i wygodę zapewniają wmontowane siłowniki, które zapobiegną przypadkowemu zatrzaśnięciu, czy uderzeniu. Ten typ okna zazwyczaj montuje się tuż obok komina, by łatwo można było wykonać jakieś prace remontowe.

Kolankowe jest markowe

Znacznie bardzie skomplikowaną konstrukcją okienną jest rozwiązanie kolankowe. To połączenie 2 rodzajów okien: fasadowego w dolnej części i połaciowego w części dachowej. Niezwykle atrakcyjna i zwiększająca pole widzenia propozycja. To propozycja, która zachwyci amatorów nowoczesnego budownictwa bez okapów, w którym światło w pomieszczeniu gra zasadniczą rolę. Okno takie kryje w sobie dwa mechanizmy otwierania: uchylny i rozwierny, co czyni je uniwersalnym.

Balkonowe, wysokoosiowe, a może panoramiczne. Lista rodzajów okien dachowych jest bardzo długa. Oprócz podstawowych wspomnianych wersji jest całe mnóstwo kombinacji różnych opcji, dopasowanych do potrzeb klienta. Wybór właściwego rozwiązania wcale nie jest takie prosty, jak widać na pierwszy rzut oka.

Similar Posts