Porady

Sauna sucha czy parowa ​–​ którą wybrać?

Sauna sucha czy parowa ​–​ którą wybrać?

Zdrowotne właściwości sauny są dość znane i jest to doskonałe miejsce nie tylko do relaksu, ale i poprawy ogólnej kondycji. Warto jednak wiedzieć, że istnieją różne rodzaje sauny. Dowiedz się, jaki wpływ na zdrowie ma regularne korzystanie z sauny i dlaczego warto ją odwiedzać! 

Sauna sucha

Nazwa dla tego rodzaju sauny wzięła się z powodu suchego powietrza wewnątrz kabiny, któremu towarzyszy bardzo wysoka temperatura. To ekstremalna wersja sauny, która daje też szybsze efekty. Wchodząc do sauny suchej, zaczynamy się pocić niemal natychmiast, dzięki czemu bardzo szybko wydalamy z organizmu toksyny. Tkanka tłuszczowa również spalana jest szybciej, dlatego ten rodzaj sauny szczególnie pokochają osoby na diecie. Warto mieć jednak na uwadze, że w tak wysokiej temperaturze przebywanie zalecanego czasu 10-15 minut może być trudne i dość niekomfortowe. To propozycja dla osób, które bardziej liczą na efekty niż relaks. 

Sauna parowa

Niższa temperatury jest łatwiejsza do zniesienia niż ta znana z sauny suchej, jednak sauna parowa również jest niezwykle skuteczna, a temperatura jest mocno odczuwalna. Duża wilgotność powietrza ułatwia wejście w stan relaksu. Sauny parowe są przyjemniejsze, dlatego cieszą się tak dużą popularnością. 

Jakie korzyści daje chodzenie na saunę?

Najbardziej zachęcającym powodem do chodzenia na saunę jest stan relaksu i odprężenia, jakie wywołuje. Systematyczne korzystanie z sauny ma również inne pozytywne oddziaływanie na nasz organizm: 

– Sauna pozwala utrzymać skórę w doskonałej kondycji: odżywia ją, ujędrnia i oczyszcza z toksyn.

– Dzięki wizytom w saunie nasz organizm pozbywa się szkodliwych substancji poprzez pocenie się.

– Sauna wzmacnia układ odpornościowy i sprzyja osobom na diecie, przyspieszając proces odchudzania.

– Relaks w saunie pomaga zmniejszyć odczuwanie bólu mięśni i stawów. Bez względu na to, którą saunę, suchą czy parową, wybierzesz, regularne uczęszczanie pozwoli Ci zauważyć znaczną poprawę, zwłaszcza w kondycji skóry! 

Sauna – przeciwwskazania

Mimo zbawiennych właściwości dla organizmu, sauna nie jest bezpieczna dla każdego. Wysokie temperatury nie sprzyjają osobom z niskim ciśnieniem. Chorzy na cukrzycę, serce lub mający problem z układem krążenia, powinni unikać rozrywki w saunie, ponieważ tylko może im to zaszkodzić. Nie ma więcej przeciwwskazań do korzystania z sauny, należy jedynie pamiętać, by po wyjściu uzupełniać płyny przez resztę dnia. 

Similar Posts