Porady

Stacja lutownicza – do czego służy i jaką wybrać?

Stacja lutownicza - do czego służy i jaką wybrać?

Stacja lutownicza to podstawowe narzędzie każdego domorosłego majsterkowicza, który pracuje przy elektronice. Niezbędna okaże się ona także dla każdego elektronika czy elektryka. Zanim zdecydujemy się na zakupy stacji lutowniczej, warto sprawdzić jakie modele dostępne są na rynku i czym się charakteryzuje, aby jak najlepiej dobrać stację do naszych potrzeb.

Do czego dokładnie służy stacja lutownicza? Jakie są rodzaje i który sprawdzi się najlepiej? O tym i więcej przeczytasz poniżej:

Co to jest stacja lutownicza?

Jeżeli potrzebujesz połączyć ze sobą dwa elementy metalowe bez stapiania ich i zachowując właściwości przewodnicze, stacja lutownicza będzie najlepszym narzędziem do tego typu zadań. W przeciwieństwie do spawania, lutowanie łączy dwa metalowe elementy za pomocą spoiwa lutowniczego, potocznie zwanego lutem. Lut to nic innego jak stop metalu – najczęściej na bazie cyny z dodatkami srebra, miedzi, bizmutu, lub innych metali o niskich temperaturach topnienia. 

Stacja lutownicza najczęściej nie operuje na wysokich temperaturach a spoiwa nie przekraczają temperatury topnienia o wysokości 450 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak operujemy na temperaturze wyższej, potrzebny będzie nam lut twardy, najczęściej wykonany ze srebra i miedzi. Lut najczęściej dostępny jest w postaci drutu, w środku którego znajduje się topnik – substancja oczyszczająca łączone metale, co ułatwia lutowanie.

Dobór stacji lutowniczej – jaki rodzaj wybrać?

Żeby nie przepłacić i nie uszkodzić układu, nad którym pracujemy, powinniśmy zaopatrzyć się w stację lutowniczą odpowiedniego typu. Najczęstszym i najtańszym rozwiązaniem przy lutowaniu są lutownice grzałkowe – takie urządzenia mogą działać bez własnej stacji, przez co są dużo bardziej mobilne i wygodne w obsłudze, ale ich funkcjonalność jest mocno ograniczona.

Jeżeli potrzebujesz czegoś bardziej profesjonalnego, dobrym rozwiązaniem może okazać się stacja lutująco-rozlutowująca, pozwalająca nam łączyć i rozłączać układy za pomocą jednego urządzenia. Kluczowa będzie również maksymalna temperatura naszej stacji – najpopularniejsze modele operują w zakresach poniżej 450°C, powyżej 450°C, a niektóre nawet powyżej 1000°C w przypadku lutowania wysokotemperaturowego.

Wysokiej klasy stacje lutownicze w ofercie sklepu TME

W naszym sklepie znajdziesz wiele rodzajów stacji lutowniczych i rozładowujących od takich producentów jak JBC Tools, ERSA, czy Thermaltronics – dostępne od ręki w przystępnych cenach na tme.eu!

Similar Posts