Porady

Uzdatnianie wody – w jaki sposób je przeprowadzić?

Uzdatnianie wody - w jaki sposób je przeprowadzić

Jeżeli przy Twoim budynku znajduje się wodociąg, to uzdatnianiem Twojej wody zajmują się stacje miejskie. Jednak jeśli masz własną studnię i nie jesteś podłączony do sieci, to sam musisz się zatroszczyć o jakość wody, która płynie z kranu. Najlepiej jest wybudować domową stację oczyszczania, która poprawi stan wody. W tym celu będziesz musiał dołączyć do domowej instalacji wodnej urządzenie, które będzie ulepszać jakość wody. Możesz zlecić takie działania specjalistycznej firmie, która zbada skład wody i dobierze odpowiednie filtry. Od czego zacząć?

Zrób badanie składu wody i skonsultuj się z firmą, której chcesz zlecić jej uzdatnianie

Dlaczego jest to aż takie ważne? Od tego, jaki rodzaj zanieczyszczeń znajduje się w Twojej wodzie, zależy sposób jej uzdatniania. Najlepiej wykonać badanie składu wody w laboratorium w Sanepidzie. Cena takiego badania średnio waha się od 350 zł do 500 zł. Gdy już zlecisz jego wykonanie, to musisz czekać, aż pracownik pobierze próbki. Po około 10 dniach otrzymasz wyniki. W niektórych laboratoriach jest możliwość samodzielnego pobrania próbek i zawiezienia do Sanepidu. Dzięki temu cała procedura jest o wiele szybsza. Wtedy musisz najpierw odebrać z laboratorium pięć buteleczek razem z instrukcją, jak prawidłowo pobrać wodę do badania. Za jego wykonanie płacisz po przywiezieniu próbek. Na wynik tak samo czeka się 10 dni. 

Gdy masz już wyniki badań składu wody, to zadzwoń do firmy zajmującej się zakładaniem domowych stacji uzdatniania, żeby dobrała i wyceniła niezbędne dla Ciebie urządzenia. Zanim do tego dojdzie, pracownik może poprosić Cię o podanie następujących informacji: liczby mieszkańców, liczby łazienek i ich wyposażenia, intensywności korzystania z nich, przewidywanego zużycia wody, ilości miejsca przeznaczonego na te urządzenia, Twoje indywidualne oczekiwania, jeżeli chodzi o smak, zapach i twardość wody, czy chcesz często kontrolować stan zamontowanych urządzeń. Najlepiej wcześniej się nad tym wszystkim zastanowić i spisać to sobie na kartce. Wszystkie te parametry mają wpływ na metodę uzdatniania wody, która zostanie zastosowana w Twoim domu.

Jakie są dostępne rodzaje filtrów?

Najpopularniejsze są mechaniczne. Wyróżniają się one tym, że posiadają wkłady siatkowe, piankowe lub sznurkowe. Mają wymienne wkłady, które co jakiś czas trzeba zmieniać na nowe. Na rynku dostępne są również filtry mechaniczne zeolitowe. Mają wysoką sprawność zatrzymywania cząstek o średnicy poniżej 5 μm. Zapewniają dużą klarowność wody i nie trzeba ich wymieniać. 

Similar Posts