RTV i AGD

Wady i zalety ekspresów ciśnieniowych

Wady i zalety ekspresów ciśnieniowych

Przygotowanie doskonałej, aromatycznej kawy może być dużym wyzwaniem. Problemu z tym nie powinni mieć posiadacze automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Przed zakupem takiego urządzenia warto jednak rozważyć wszystkie zalety i wady tak zaawansowanego ekspresu.

Kawa za jednym naciśnięciem

Jedną z największych zalet ekspresów automatycznych jest wyjątkowo prosta obsługa. Nie musisz być mistrzem wśród baristów, aby z pomocą takiego urządzenia przyrządzić nawet najbardziej skomplikowane kawy. Do przygotowania latte macchiato wystarczy bowiem… nacisnąć guzik. Zaprogramowany ekspres automatycznie wykona wówczas wszystkie niezbędne procedury, a efektem będzie pyszna kawa serwowana zupełnie jak w kawiarni.

Na tym automatyzacja ekspresu się nie kończy. Wiele urządzeń automatycznie przeprowadza również proces płukania przewodów po wykonaniu określonej liczby napojów. Nieco bardziej skomplikowane czyszczenie aparatury odbywa się natomiast poprzez wciśnięcie guzika, gdy ekspres wyświetli odpowiedni komunikat. Informacje o wszystkich „potrzebach” urządzenia są pokazywane właśnie na wbudowanym ekranie, dzięki czemu obsługa ekspresu jest szczególnie prosta.

Ekspres wraz z akcesoriami

Automatyczne ekspresy to zaawansowane, rozbudowane urządzenia, które nie wymagają uzupełniania o dodatkowe akcesoria. Wiele z nich jest fabrycznie wbudowanych, co pozwala na szybsze i wydajniejsze przygotowywanie kawy. Mowa m.in. o spieniaczu do mleka oraz młynku umożliwiającym automatyczne przyrządzenie napoju ze świeżo zmielonych ziaren. Możliwości ekspresu zależą tak naprawdę od modelu; w poszczególnych ekspresach występują różne typy spieniaczy, warianty młynków, etc. Przed zakupieniem konkretnego urządzenia warto zatem zapoznać się dokładnie z jego opisem i określić, jakie rozwiązania zostały w nim zastosowane.

Wady ekspresów automatycznych

Główną wadą urządzeń tego typu jest niestety ich cena, która potrafi osiągnąć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Z drugiej strony znajdują się małe ekspresy kapsułkowe lub kolbowe, przeznaczone do parzenia pojedynczej filiżanki czy kubka kawy. Jeśli szukasz ekspresu na własny użytek, wykorzystywanego głównie w domu, optymalnym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia ze średniej półki cenowej. Będzie ono wyposażone w dodatkowe akcesoria, takie jak wspomniany spieniacz, ale nie stanowi aż tak dużego obciążenia dla portfela. Wiele ekspresów można znaleźć także na wyprzedażach w popularnych elektromarketach. Sklepy takie jak Ole Ole regularnie organizują promocje sprzętów AGD, co umożliwia tańszy zakup upatrzonego ekspresu automatycznego.

Similar Posts