Dom i Ogród

Wynajem maszyn budowlanych czy zakup? Zalety i wady obu rozwiązań

Wynajem maszyn budowlanych czy zakup? Zalety i wady obu rozwiązań

Na rynku funkcjonuje wiele firm budowlanych, a ich właściciele oraz kierownicy kontraktu często zastanawiają się nad tym, czy lepiej zdecydować się na wynajem maszyn budowlanych, czy na zakup. Rzeczywiście, pytanie jest zasadne, ponieważ takie maszyny są bardzo drogie.

Wynajem czy zakup maszyn budowlanych?

Maszyny budowlane nie tylko są drogie, lecz także zajmują bardzo dużo miejsca. Zwykle dochodzi do tego koszt serwisowania oraz kwestie logistyczne, związane z przewozem maszyn i ich składowaniem. Małe firmy budowlane najczęściej nie mogą sobie pozwolić na zakup drogiego sprzętu, dlatego podejmują decyzję o wynajmie. Przedsiębiorstwem, które oferuje wynajem maszyn budowlanych, jest firma Uplifter. Ma ona swoje oddziały w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Radomiu i Częstochowie. Warto pamiętać o tym, że firma ta zapewnia wynajem bezpiecznych maszyn budowlanych, które umożliwiają pracownikom zdalne sterowanie. Duże przedsiębiorstwa budowlane najczęściej decydują się na zakup niektórych sprzętów, jednak znaczną część maszyn wypożyczają. Dlaczego tak się dzieje? Na podstawie prostych obliczeń łatwo stwierdzić, że zakup nowoczesnych i drogich maszyn zwykle się nie opłaca w perspektywie długofalowej. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw wypożyczenie jest właściwie jedyną opcją, na jaką właściciele mogą sobie pozwolić. Warto zaznaczyć, że w Polsce firmy wolą wybrać leasing maszyn, a nie ich zakup, który wiąże się ze spłacaniem ogromnych sum kredytu. W takiej sytuacji wynajem wypada dużo korzystniej i taniej. 

Zalety wynajmu maszyn 

Wynajem maszyn budowlanych niesie ze sobą wiele korzyści. Należy wspomnieć przede wszystkim o oszczędnościach, które w skali roku lub kilku lat, mogą się okazać bardzo duże. Warto także pamiętać, że nie każdy pracownik może obsługiwać taki sprzęt jak dźwig lub koparka, ponieważ konieczne są do tego specjalne uprawnienia. Z tego powodu niektóre firmy oferują wynajem maszyn budowlanych od razu z kierowcą. Dzięki temu właściciele mniejszych firm nie muszą poświęcać dużo czasu na poszukiwanie pracowników z odpowiednimi uprawnieniami. Wynajem ma także zaletę związaną z kwestiami logistycznymi i transportowymi. Przedsiębiorstwo, które posiada własny sprzęt, musi go przewieźć na miejsce prac budowlanych, podczas gdy w przypadku wynajmu wystarczy zamówić dostawę na plac budowy. Dodatkowo, wynajem nie niesie ze sobą kosztów związanych z serwisowaniem lub usuwaniem awarii, dzięki czemu nie ma przestojów w pracy, a tym samym kar umownych za opóźnienia. A jeśli wynajęta maszyna popsuje się, za przywiezienie nowego sprzętu oraz za usunięcie awarii odpowiada ta firma, która wynajmuje takie urządzenia. Można więc uznać, że wynajem maszyn i sprzętów budowlanych to świetne rozwiązanie nie tylko dla małych przedsiębiorstw, lecz także dla średnich i dużych firm. 

Similar Posts