Dom i Ogród

Zastosowanie bloczków betonowych w budownictwie

Zastosowanie bloczków betonowych w budownictwie

Bloczek betonowy to dziś bardzo popularny materiał. Używają go nie tylko profesjonaliści zajmujący się budownictwem. Dzięki stosunkowo niewielkiej wadze na tyle prosto stawia się z nich ściany, że można ich też spokojnie używać do remontów wykonywanych własnoręcznie. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o ich parametrach, właściwościach i zastosowaniach, to zapraszamy do przeczytanie poniższego tekstu.

Zastosowanie bloczków betonowych

W zależności od konkretnego rodzaju, bloczki betonowe mogą służyć do bardzo wielu zastosowań. Jednym z popularniejszych jest wznoszenie ścian fundamentowych, a to dlatego, że cechują się dużą wytrzymałością. Z tego samego powodu są często wybierane jako materiał na ściany piwnic oraz słupy. Beton jest materiałem nie tylko wytrzymałym, ale też odpornym na wiele niekorzystnych czynników, takich jak wilgoć i mróz. Jest również niepalny i stanowi dobrą izolację termiczną.

Ściany, których żywotność jest kluczowa dla budynku to nie jedyne miejsce zastosowania bloczków betonowych. Ze względu na wspomnianą wcześniej łatwość użytkowania są również wykorzystywane do stawiania ścian działowych.

Rodzaje

Do stawiania ścian fundamentowych czy podziemnych używa się najczęściej bloczków fundamentowych. Można je rozpoznać po regularnym kształcie. Ich dokładna waga zależy od wielkości. Producenci mają różne bloczki betonowe Betor w ofercie największe ma o wadze 30 kilogramów. Najczęściej możemy spotkać bloczki z betonu o klasie B15, B20 i B25.

Najczęściej spotykany wymiar to 38 x 24 x 12 cm, a jego waga to 25kg. Większe mogą mieć 49 x 24 x 12 cm, a mniejsze 30 x 24 x 12cm. Są to oczywiście wymiary przykładowe, dokładne zawsze należy sprawdzić u wybranego producenta.

Drugi rodzaj bloczków betonowych to bloczki szczelinowe. Są one wydrążone na spodzie, co zmniejsza ich wagę i poprawia właściwości termoizolacyjne. Ich wytrzymałość jednak nie jest już tak wysoka. Z tych przyczyn nadają się bardziej do ścianek działowych niż fundamentowych czy podziemnych.
 

Similar Posts