Nieruchomości

Wynajem mieszkania dla początkujących – krok po kroku

Wreszcie czujesz się na siłach, by opuścić dom rodzinny i zamieszkać samodzielnie w wynajmowanym mieszkaniu? Mamy dla Ciebie garść porad, które umożliwią wybór idealnego lokum.

Pierwsze mieszkanie na wynajem, od czego zacząć?

Pierwsza zasada dobrego wynajmu to: nie bierz pierwszego lepszego mieszkania, bo jest tanie. Pod okazyjną ceną może kryć się wiele nieprzychylnych cech, w tym: podniszczone wyposażenie, niezbyt dobra lokalizacja, czy też wysokie koszty mediów. Przyjrzyj się skrupulatnie takiemu ogłoszeniu i skontaktuj się z wynajmującym, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki rezerwacyjne.

Sprawdź ogłoszenia mieszkań do wynajęcia, filtrując lokalizację i np. cenę.

Przy każdorazowo wybieranym ogłoszeniu zadzwoń do właściciela i zapytaj o:

  • koszty dodatkowe wynajmu – ile zapłacisz za media, czy czynsz jest dodatkowo płatny, na jaki okres będzie podpisana umowa i z jaką możliwością jej wypowiedzenia,
  • położenie mieszkania – jak daleko od centrum, czy w okolicy znajdują się autobusy, ewentualnie tramwaje, jeśli poszukujemy mieszkania w dużym mieście, co ze sklepami i centrum handlowym,
  • na którym piętrze znajduje się mieszkanie i czy w budynku jest zlokalizowana winda, dostanie się na czwarte piętro może z czasem być nieco uciążliwe,
  • czy w okolicy mieszkania jest usytuowana szkoła – w przypadku, gdy mamy dzieci oraz tereny zielone, dobrze pomieszkuje się w ładnych, bezpiecznych i zadbanych dzielnicach.

Po kilkunastu telefonach powinieneś mieć już jakąś orientację zarówno w dostępnych mieszkaniach, jak i cenie, którą będziesz musiał zapłacić za idealne lokum.

Teraz możesz przejść do głębszej analizy oraz umowy lokatorskiej.

Wynajem mieszkania – o jakich formalnościach pamiętać?

Zdecydowałeś się na mieszkanie, czas podpisać umowę. O jakich zapisach koniecznie powinieneś pamiętać?

Krok I W każdej umowie powinien być zapisany czas wynajmu oraz okres jego wypowiedzenia. Taki zapis gwarantuje bezpieczeństwo lokatorowi przed nagłą eksmisją, ale również wynajmującemu, w razie, gdy najemca sprawia poważne problemy.

Krok II W umowie opisany powinien być również stan techniczny urządzeń, mebli oraz wyposażenia dodatkowego, jeśli faktycznie jest ono kosztowne. Najlepiej wykonać fotorelację z dnia, w którym się wprowadzamy i dołączyć ją do umowy lokatorskiej. Wówczas mamy pewność, że nikt nie zarzuci nam późniejszych zniszczeń, o których wiedział wynajmujący już przed podpisaniem umowy.

Krok III W każdej umowie musi się ponadto znaleźć zapis o wysokości wpłacanej kaucji oraz okolicznościach, które powinny zajść, by po okresie wynajmu pieniędzy nie otrzymać. Zwróć na ten zapis szczególną uwagę, ponieważ wynajmujący może poprosić o sporą sumę.

Krok IV W umowie możesz także zastrzec sobie wysokość opłacanego czynszu, a także kwestię terminu wpłacania comiesięcznych przelewów za wynajem. Wówczas nie będzie wątpliwości do kiedy powinniśmy dostarczyć pieniądze.

Pierwsza wizyta w mieszkaniu – zwróć na to uwagę

Wybrałeś kilka opcji i udajesz się na przegląd mieszkania? Zabierz ze sobą kolegę budowlańca lub kogoś dość dobrze obeznanego w kwestiach formalnych. Dodatkowa pomoc zawsze się przyda, a oszustów na rynku nieruchomości naprawdę nie brakuje.

Będąc w mieszkaniu sprawdź:

  • stan okien – czy są w miarę nowe, domykają się i są szczelne
  • stan techniczny wszystkich najważniejszych urządzeń elektrycznych typu pralka, kuchenka, lodówka. Lepiej, żeby się potem nie okazało, że podczas pierwszego miesiąca musisz zainwestować w nowy sprzęt, bo wynajmujący odmawia pomocy
  • stan mebli, a następnie zapytaj o możliwość ich wymiany, jeśli aktualne Ci nie odpowiadają
  • klatkę schodową i okolicę. Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne

Pamiętaj, nie podejmuj decyzji o wynajmie mieszkania pochopnie. W dobrym lokum możesz mieszkać nawet kilka lat, po złym możesz mieć naprawdę niemiłe wspomnienia.

Similar Posts