Porady

Bramy garażowe – rodzaje

Bramy garażowe - rodzaje

Bramy garażowe powinny zapewniać komfort i bezpieczeństwo użytkowania, być łatwe w montażu, funkcjonalne, estetyczne. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, więc nie powinno być żadnego problemu z dopasowaniem odpowiedniego modelu do swoich potrzeb, preferencji i możliwości. Najważniejsze będzie wykonanie prawidłowego pomiaru i montażu bramy. To zadanie powinno się powierzyć doświadczonym fachowcom, aby brama była niezawodna, bezawaryjna przez wiele lat. Do dyspozycji jest wiele rodzajów bram garażowych, które różnią się od siebie pod wieloma względami.

Jaki wybrać rodzaj bramy garażowej?

W przypadku domów jednorodzinnym jednym z najczęstszych wyborów jest brama garażowa uchylna, otwierana do góry, z niełamanym skrzydłem. Modele płytowe cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na atrakcyjne ceny, prostą konstrukcję, bezproblemowy i szybki montaż. Kwestia szczelności pozostawia jednak wiele do życzenia, trzeba liczyć się z większymi stratami ciepła. Będzie to szczególnie problematyczne w przypadku garażu znajdującego się w bryle domu ze względu na wychładzanie pomieszczeń. Można wybrać model ocieplenia, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jeśli garaż jest nieogrzewanym obiektem wolnostojącym, to nie ma sensu wybierać droższej opcji. Bramę uchylną można zamontować nawet przy niskim nadprożu, wystarczy często kilkanaście centymetrów wysokości. Bramy uchylne zajmują sporo miejsca, trzeba zachować co najmniej metrowy odstęp przed wjazdem i wystarczająco dużo przestrzeni pod sufitem. Konieczne jest też zabetonowanie specjalnego progu podczas montażu.

Innym rozwiązaniem będą bramy garażowe segmentowe, cenione za dużą szczelność. Będzie to idealna opcja dla osób, które mają garaż w bryle budynku. Jeśli chce się docieplić bramę, to należy wybrać wariant z termoizolacją. Zaletą bram segmentowych górnych jest to, że skrzydła nie wysuwają się poza obrys garażu podczas otwierania, chowają się one pod sufitem. Wymagane jest wyższe nadproże mające minimum 30 cm. Na montaż takiej bramy można pozwolić sobie dopiero po wykonaniu posadzki, zaleca się także wykończyć ściany. Bramy garażowe segmentowe mogą być też boczne, czyli otwierające się na bok. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca zarówno pod sufitem, jak i wyjazdem. Jeśli ktoś ma niewielki i szeroki garaż, to warto rozważyć zakup wariantu bocznego. Na jego korzyść przemawia też brak konieczności otwierania całego skrzydła w celu dopasowania się do garażu oraz dużą szczelność.

W sprzedaży znajdują się też bramy garażowe rolowane, wygodne w użyciu, szczelne. Nie zajmuje miejsca na podjeździe ani w wnętrzu garażu. Inną opcją będą modele rozwierane, najtańsze, ale najmniej praktyczne. Skrzydła otwierają się na zewnątrz i zajmuje nawet 150 cm. W przypadku podjazdu zasypanego śniegiem może być problem z blokowaniem ruchu skrzydeł. Zwykle wybiera się je w przypadku pomieszczeń gospodarczych, garaży wolnostojących i jednostanowiskowych. Tradycyjne bramy są szczelnie i w dowolnym momencie można je ocieplić, wystarczy użyć w tym celu styropianu.

Similar Posts