Porady

Wełna czy pianka – czym ocieplić poddasze?

Wełna czy pianka – czym ocieplić poddasze?

Poddasze to miejsce, które jest wyjątkowo narażone na utratę ciepła. Izolacja, która nie będzie spełniała swojego zadania, łączyć się będzie z wyższymi kosztami ogrzewania, a często również z osadzaniem się wilgoci i grzybów. Na rynku można spotkać się z kilkoma różnymi materiałami ocieplającymi. Do dwóch najpopularniejszych zaliczamy wełnę i piankę PUR – czym się różnią i który warto wybrać?

Wełna – czym się charakteryzuje?

Wełna mineralna to materiał, który świetnie zatrzymuje powietrze, co stanowi podstawę jej właściwości termoizolacyjnych. Nie gorzej przedstawia się również jej zdolność do izolacji akustycznej, co zawdzięcza porowatej i elastycznej strukturze. Co ważne, jest ona również całkowicie niepalna i nie rozprzestrzenia ognia. 

Firmy budowlane najczęściej stosują wełnę skalną, która sprawdza się nie tylko podczas ocieplania poddasza, ale również ścian zewnętrznych i dachów płaskich. 

Pianka PUR – co ją wyróżnia?

Pianka ta jest niczym innym, jak poliuretanem, który używa się przy izolacjach natryskowych. Jest połączeniem poliolu i izocyjanianu, które następuje przy samej aplikacji. Jej popularność wzięła się z uniwersalności, gdyż radzi sobie zarówno z poddaszami, ścianami, fundamentami, jak i dachami. 

Do jej zalet należy również praktycznie całkowita eliminacja mostków termicznych, które są miejscami, gdzie utrata ciepła jest zwiększona. Pianka ta jest również znana z dokładności wypełnienia, a wszystko to dzięki zwiększaniu swojej objętości po kontakcie z dwutlenkiem węgla, który znajduje się w powietrzu. Nic dziwnego, że firmy budowlane podkarpackie tak często korzystają z jej możliwości.

Który materiał wybrać?

Wiedząc już trochę o obu materiałach, warto spojrzeć na ich poszczególne właściwości, aby dobrać odpowiedni. Na co należy zwrócić uwagę?

  • Współczynnik lambda – czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Warto wiedzieć o nim tyle, że im mniejsza jego wartość, tym lepsza izolacja. Tutaj tak naprawdę nie ma wielkich różnic – wełna charakteryzuje się wartością 0,033 W/mK, a pianka otwartokomórkowa 0,035 W/mK. Jedyną różnicę widać w przypadku pianki zamkniętokomórkowej, która obniża ten wynik do wartości 0,020 W/mK. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie te materiały spełniają najwyższe standardy budowlane.
  • Sposób aplikacji – wszystkie firmy budowlane zachodniopomorskie doskonale zdają sobie sprawę, że ocieplanie wełną ma jedną wadę, którą jest sposób aplikacji. Stosowanie sznurków jest czasochłonne i trudne. W przypadku pianki PUR wystarczą odpowiednie aplikatory i doświadczona ekipa, a cały proces nie trwa dłużej, niż kilka dni.

Jak widać, największą różnicą jest sposób aplikacji. Wszystkie inne właściwości są porównywalne. Jeśli zależy nam na czasie, lepiej wybrać piankę PUR, Opcje wełniane oferowane przez firmy budowlane śląskie są za to tańsze, co warto mieć na uwadze. Trzeba znać swoje potrzeby, a wtedy wybór będzie prosty.

Similar Posts