Znaczny wpływ na komfort i wydajność pracy z metalem mają specjalne narzędzia do jego obróbki, charakteryzujące się wysoką mocą i odpowiednią konstrukcją. Które z narzędzi do metalu są niezbędne do pracy z tym surowcem oraz czym kierować się podczas ich zakupu?
Jakie wybrać maszyny do metalu?
Jeśli interesuje nas obróbka metalu lub jesteśmy zainteresowani kupnem maszyn do metalu, musimy zapoznać się z charakterystyką podstawowych modeli oraz wiedzieć, do jakiej pracy są przeznaczone. Zwróćmy także uwagę na kilka czynników podczas zakupów.
Maszyny do metalu w technologii CNC
Duże zakłady, w których dochodzi do obróbki metalu możemy spotkać specjalne maszyny wykonane w technologii CNC (computerized numerical control). Dzięki nowoczesnej technologii komputerowego sterowania urządzeń numerycznych, maszyny te wykonują w pełni zautomatyzowaną pracę. Za pomocą takich maszyn możliwa jest precyzyjna, masowa produkcja metalowych części. Plusem tego rozwiązania jest możliwość samodzielnej pracy maszyn przed długi czas.
Piły taśmowe i szlifierki do metalu
Piła taśmowa to podstawowe narzędzie do wstępnej obróbki. Jest łatwym w obsłudze narzędziem i posiada specjalne zabezpieczenia antywibracyjne, które umożliwiają precyzyjne cięcie metalu.
Szlifierki do metalu, obok piły i wiertarki, są kluczowym elementem wyposażenia każdego warsztatu. Szlifierki możemy podzielić na kątowe (do czyszczenia metalowych powierzchni), mimośrodowe (uniwersalny model do polerowania) i oscylacyjne ( do szlifowania w trudno dostępnych miejscach). Możemy także kupić szlifierki do płaszczyzn, które w masowej produkcji idealnie sprawdzają się do usuwania nierówności z dużych metalowych płaszczyzn.
Która wiertarka do metalu?
Kupując wiertarkę do metalu musimy zwrócić uwagę na jej parametry, takie jak moc i prędkość obrotów, a także dobrać do nich odpowiednie wiertła. Spośród modeli wiertarek warto zdecydować się na taką, która będzie w stanie pracować przez długo czas pod dużym obciążeniem. Mamy do wyboru głównie wiertarki stołowe, przeznaczone do stacjonarnego wykonywania wwiertów w metalowy materiał; wiertarki magnetyczne, które dzięki technologii przyciągania magnetycznego zapewniają precyzyjne i bezpieczne wiercenie, nie niszcząc przy tym metalowej powierzchni; oraz wiertarki udarowe, za których pomocą jesteśmy w stanie precyzyjnie wwiercić się w gruby materiał.
W sklepach możemy znaleźć inne modele wiertarek, jak np. wiertarko-frezarki, hybrydową maszynę, która służy zarówno do wiercenia, jak i frezowania metalu.
Tokarki i pozostałe maszyny do metalu
Pośród maszyn do obróbki metalu znajdziemy też takie urządzenia jak frezarki, które podobnie jak wspomniane tokarki, pomagają nadawać materiałom kształt. Kolejne są gilotyny do blachy (https://jptech-maszyny.pl/gilotyny-do-blachy), które są przydatne w nadawaniu kształtu blachom.
W obróbce metalu istotne jest także toczenie, czyli formatowanie metalowych powierzchni poprzez odkrawanie kolejnych jej warstw i jednoczesne wprawianie w ruch obrotowy. Dzięki tokarkom szybko i dokładnie możemy nadać kształt metalowym przedmiotom.