Nieruchomości

Fakty i mity o domach bez pozwolenia na budowę.

Czy powierzchnia domu bez pozwolenia na budowę wynosi 35m2? Czy dom na zgłoszenie wybuduje się na każdej działce? Czy istnieje całoroczny domek letniskowy?

Możliwość wybudowania domu bez pozwolenia za mniej niż 100 tysięcy złotych wydaje się zbyt piękna, by mogła być prawdziwa. Być może i Ty, słysząc o domkach na zgłoszenie, jedynie lekko się uśmiechasz, lecz nie wierzysz, że ta opcja jest rzeczywiście dostępna. W tym artykule wyjaśniamy podstawowe fakty i mity związane z budową takiego domu. Przekonaj się, co jest prawdą, a co rzeczywiście może jedynie budzić rozbawienie.

Budowa domu bez pozwolenia wymaga urzędowej zgody budowlanej.

To fakt. Chodzi jednak o zgodę milczącą. Na czym ona polega? Aby powiadomić urząd o zamiarze budowania na swojej działce domu bez pozwolenia, składasz wypełniony wniosek, rysunki i opis techniczny budynku, plan usytuowania oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Następnie czekasz 21 dni. Jeśli w tym czasie nie pojawią się jakiekolwiek zastrzeżenia, prawo budowlane uznaje to za milczącą zgodę urzędową, a Ty możesz rozpocząć realizację swojego projektu.

Dom na zgłoszenie można postawić na każdej działce.

Niestety jest to mit. Przepisy pozwalają na budowę jednego domu bez pozwolenia na każde 500 m2 działki. Jeśli działka jest mniejsza niż 500 m2, nie można postawić na niej budynku na zgłoszenie

Prócz tego ściana z oknami musi być oddalona od granicy działki o 4 m. Ściana bez okien wymaga zachowania odległości 3 m od krawędzi gruntów. Wyjątek stanowią działki, których szerokość wynosi nie więcej niż 16 m. W takim wypadku można zbliżyć ścianę bez otworów okiennych i drzwiowych nawet na 1,5 m od granicy działki. 

Od tych reguł istnieją wyjątki. Zdarza się, że inwestor może zbudować dom, który przylega do granicy jego gruntów. Może to wynikać m.in. z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy.

Dom bez pozwolenia na budowę stawia się szybciej.

Tutaj mamy do czynienia z faktem i mitem jednocześnie. Jeżeli porównujemy ze sobą budynki projektowane w tej samej technologii, rzeczywiście dom na zgłoszenie powstanie szybciej z uwagi na mniejszą powierzchnię niż w tradycyjnych domach jednorodzinnych. Wpływ na przyspieszenie rozpoczęcia robót mają również uproszczone formalności urzędowe i brak konieczności odbioru budowy przez fachowca. 

Trudno jednak porównywać stawianie małego domku murowanego z dużym domem budowanym w szybkiej technologii szkieletowej. Konstrukcja szkieletowego domu bez pozwolenia wykonana z naturalnego drewna może powstać już w dzień lub dwa. Następny dzień będzie przeznaczony na wstawienie w przygotowane otwory drzwi zewnętrznych i okien, dzięki czemu obiekt zostanie zamknięty. 

Pozostaje kwestia wykończenia budynku. Domy szkieletowe można wykończyć samodzielnie, oszczędzając na robociźnie. Wynajęcie profesjonalnej ekipy wykończeniowej na pewno nie oszczędzi Twoich pieniędzy. Może jednak oszczędzić Twój czas.

Na zgłoszenie można stawiać domki letniskowe, a nie domy całoroczne.

Prawda i fałsz jednocześnie. Jeżeli masz na myśli obowiązujące przepisy, rzeczywiście tak jest. Domem bez pozwolenia może być budynek rekreacji indywidualnej, czyli mówiąc inaczej – popularny domek letniskowy. Zgodnie z prawem nie można się w nim zameldować, ponieważ nie jest to obiekt mieszkalny. Nic nie przeszkodzi Ci jednak w ociepleniu swojego domu i zamontowaniu w nim ogrzewania. W ten sposób będzie można poczuć się w nim komfortowo w każdym miesiącu roku.

Powierzchnia domku bez pozwolenia nie może być większa niż 35m2.

Aby określić, czy to prawda, sprecyzujmy, jaką powierzchnię masz na myśli. Powierzchnia zabudowy domu bez pozwolenia rzeczywiście nie może przekraczać 35m2. Co więcej, musi to być budynek określany przez prawo jako parterowy. Nie wybudujesz w nim więc poddasza. 

Istnieją jednak dwa sposoby, by zwiększyć powierzchnię użytkową. Przede wszystkim w domach parterowych można zaplanować antresolę. Nie jest osobną kondygnacją. A co za tym idzie, robisz to całkowicie zgodnie z prawem. 

Drugi sposób bezpośrednio łączy się z faktem wymienionym poniżej.

Bez pozwolenia można wybudować dom lub kilka domów na jednej działce.

To prawda. O ile masz działkę o powierzchni co najmniej 1000 m2, możesz wybudować dwa domy bardzo blisko siebie. Ponieważ muszą to być budynki wolnostojące, nie będą miały wspólnych elementów. Bez problemu znajdziesz jednak sposób, by optymalnie wykorzystać dwukrotnie zwiększoną powierzchnię.

Jak widać, domy bez pozwolenia zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, jeśli zależy Ci na czasie, niskich kosztach budowy i eksploatacji oraz ograniczeniu formalności. Szukasz ciekawego projektu? Na stronie Hyta.pl znajdziesz domy na zgłoszenie zaprojektowane w stylistyce skandynawskiej, które łatwo wyobrazisz sobie na swojej działce.

Similar Posts