Porady

Kupno domu w Hiszpanii – o czym trzeba pamiętać?

Kupno domu w Hiszpanii - o czym trzeba pamiętać?

Półwysep Iberyjski kusi piękną pogodą i wiecznym słońcem. Nic więc dziwnego, że tak dużo osób z wielką przyjemnością leci tam na wakacje. A co tu dopiero mówić, jeżeli weźmie się pod uwagę możliwość zamieszkania tam? Może nie na stałe, ale przynajmniej na kilkanaście tygodni w roku? Takie rzeczy są ogólnie możliwe, dlatego warto z niej korzystać.

Dom czy mieszkanie?

Rynek nieruchomości w Hiszpanii ma wiele do zaoferowania. Do zakupienia są domy jednorodzinne o różnej powierzchni, jak również mieszkania. Położone są one w różnych częściach kraju. Która z opcji będzie lepsza? Pod uwagę warto wziąć czas, który będzie spędzać się w tym pięknym kraju. Jeżeli tylko ktoś ma zamiar w Hiszpanii spędzać tylko i wyłącznie wakacyjne, letnie tygodnie, to powinien postawić na mieszkanie. Dom polecany jest dla osób, które w tym gorącym kraju mają zamiar spędzać przynajmniej zdecydowaną większość część roku. Mieszkanie będzie łatwi wynająć na pozostały okres, kiedy sam właściciel nie będzie miał czasu na to, aby przebywać na Półwyspie Iberyjskim.

Cena domu w Hiszpanii

Nieruchomości Hiszpania ulokowane są na różnych rynkach. Tzn. wystawione są one na lokalnych rynkach sprzedażowych, jak również tych zagranicznych. Nie brakuje polskich biur nieruchomości, które specjalizują się w sprzedaży takich domów, mieszkań. A ile one dokładnie kosztują? Jak wiadomo, nie da się tego określić w sposób jednoznaczny. Wszystko zależne jest od wielu czynników, jak np. powierzchnia, lokalizacja, standard lokalu. Można jednak powiedzieć, że cena jest podobna do polskiego rynku nieruchomości. Jak wiadomo, trzeba będzie pogodzić się z tym, że na zakup takiej nieruchomości trzeba będzie wziąć kredyt hipoteczny. Chyba, że ktoś ma na swoim koncie odpowiednio dużo oszczędności.

Gdzie kupić dom w Hiszpanii?

To dopiero będzie dylemat. Chyba większy niż wzięłoby się pod uwagę cenę. Jest tyle pięknych regionów, że ciężko naprawdę będzie podjąć finalną decyzję. Niekoniecznie trzeba dążyć do tego, aby postawić na typową miejscowość turystyczną. W szczególności, jeżeli ktoś nie lubi hałasu. Z drugiej jednak strony – w miejscowościach turystycznych łatwiej będzie o wynajem.

Andaluzja i Walencja to typowe miejscowości, gdzie można spotkać turystów zagranicznych. Madryt i Barcelona to miejscowości z wysokimi cenami, ale dosłownie wszystko ma się pod ręką. Kastylia-La Mancha jest tania, ale znajduje się w regionie śródlądowym. Jak więc widać, wybór jest duży. Wystarczy tylko poszukać odpowiedniej nieruchomości.

Similar Posts