Porady

Co jest najtrudniejsze w przenoszeniu linii produkcyjnych?

Co jest najtrudniejsze w przenoszeniu linii produkcyjnych?

Ostatnio coraz częściej można usłyszeć o przenoszeniu dużej fabryki w inne miejsce. Jednak niewiele osób zastanawia się nad faktycznymi wyzwaniami, które trzeba pokonać, aby przenieść linię produkcyjną nawet o niewielką odległość. Z jakimi konkretnie trudnościami należy się zmierzyć?

W trakcie relokacji linia nie pracuje

Przesunięcie linii produkcyjnych najczęściej wymaga wyłączenia fragmentu, a nawet całkowitego procesu produkcji. To implikuje factualne straty, więc cały ten proces musi zostać zaplanowany tak, aby okresy bezczynności były minimalne. Wyzwanie jest tym bardziej skomplikowane, że czasami przeniesienie jednej sekwencji technologicznej zakłóca inną, pozornie niespokrewnioną, nawet wtedy, gdy prace demontażowe lub montażowe odbywają się w sali, gdzie są umieszczone maszyny z obu linii. Dobry plan i jego sprawne wykonanie pozwalają przenieść nawet całą fabrykę w taki sposób, aby związane z tym koszty były jak najmniejsze. Dokładne elementy planu przenosin można poznać na przykład na stronie https://b8group.pl/.

Urządzenia są dużych gabarytów

To prawdopodobnie jest oczywiste, ale same rozmiary maszyn są często olbrzymie i to powoduje konkretne trudności. Mało prawdopodobne jest, żeby można było przetransportować maszynę przez drzwi, często nawet zwykła rampa wyładowcza nie jest wystarczająca do tego celu. Poza tym transport wielu maszyn – nawet jeśli zostaną one rozłożone na mniejsze elementy – wymaga wykorzystania transportu ponadgabarytowego. I to nie tylko dodatkowy koszt, ale też obciążenie proceduralne związane z uzyskaniem odpowiednich zezwoleń czy samymi modyfikacjami trasy, żeby transport w ogóle miał szansę się odbyć.

Wszystkie działania są zsynchronizowane.

W przypadku przemieszczania maszyn – jak również ich instalacji czy dezinstalacji w celu utylizacji – planowanie jest kluczowym dokumentem. Wszystko jest zaplanowane z najwyższą precyzją, a poszczególne procesy są wzajemnie powiązane – maszyna musi zostać odmontowana na czas, aby w ogóle być w stanie rozważać możliwość zainstalowania jej w innym miejscu z odpowiednim wyprzedzeniem. Poślizg w jednym punkcie natychmiast powoduje utrudnienia w kolejnych realizacjach, a koszty wtedy czają się absolutnie wszędzie.

Maszyny nie zostały stworzone po to by je przenosić

Producenci urządzeń oczywiście starają się zapamiętać, że trzeba je przekazać klientowi i złożyć, ale łatwość składania i demontażu nigdy nie jest priorytetem. W przypadku starszych urządzeń cała ta procedura może być jeszcze trudniejsza z powodu zmęczenia materiałów lub zastosowania nieoptymalnych technik łączenia poszczególnych elementów. Ponadto, maszyny są najbardziej stabilne jako całość – transport pojedynczych elementów często wymaga stosowania skomplikowanych zabezpieczeń, co dodatkowo utrudnia przeniesienie urządzeń.

Trudności są zwykle więcej i często są one dość szczegółowe. Z tego powodu przy planowaniu przeniesienia linii produkcyjnej, należy natychmiast nawiązać współpracę z fachowcami, którzy będą w stanie kompleksowo przeprowadzić cały ten proces w najlepszy sposób.

Similar Posts