Nieważne, czy na podłodze w Twoim mieszkaniu leżą płytki, panele podłogowe, czy drewniana deska. Pomiędzy każdym z tych materiałów a ścianą pozostają szczeliny dylatacyjne, które należy ukryć. Listwy przypodłogowe MDF nie mają jednak tego samego uroku co listwy drewniane, które cechuje także wysoka wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Pozostaje jednak pytanie, czy wybrać listwy okleinowane, czy malowane. Postaramy się na nie odpowiedzieć.
Czym właściwie jest listwa przypodłogowa?
Listwa przypodłogowa to niezbędny element wykończenia każdego pomieszczenia. Ich głównym zadaniem jest ukrycie szczelin dylatacyjnych między podłogą a ścianą, ale ponadto nadają całej przestrzeni estetycznego wykończenia. Właściciele domów i mieszkań mają do wyboru listwy przyścienne wykonane z tworzyw sztucznych, MDF lub drewna. Dokonując wyboru, często kierują się materiałem wykończeniowym podłogi i do paneli podłogowych zakupują najczęściej elastyczne listwy z tworzywa, a do podłóg drewnianych listwy wykonane z drewna lub MDF. Jednak tak naprawdę, drewniane listwy podłogowe mogą być stosowane do każdego rodzaju podłogi.
Rodzaje drewnianych listew przypodłogowych
Decydując się na przypodłogowe listwy wykonane z drewna, można wybierać spośród różnych grubości, wysokości i kształtów. Wiele z nich ma oryginalne frezowane brzegi. Jednak najczęstszym kryterium wyboru jest kolor. Jedni starają się dopasować go do koloru podłogi, a inny decydują się na kontrastowe odcięcie od ściany i kupują czarne lub białe listwy przypodłogowe. Naturalnym odcieniem drewna pozwalają się cieszyć listwy fornirowane. Jednolity kolor listew z kolei (biały, szary, czarny itd) uzyskiwany jest za pomocą okleiny lub lakieru i to jest także jedna z opcji, którą warto przemyśleć.
Listwy malowane i okleinowane
Okleina to najczęściej folia typu finisz, która ma jednolitą gładką powierzchnię, która idealnie zakrywa wszystkie słoje i sęki. Dla jednych jest to zaleta, a drudzy z kolei, woleliby podkreślić naturalny charakter drewna i pozostawić te słoje i sęki lekko widoczne. Taki efekt możliwy jest w listwach malowanych i ma jeszcze jedną zaletę — ewentualne odpryski powstałe podczas uszkodzeń mechanicznych, można wypełnić i zamalować. Z drugiej strony listwy przypodłogowe z okleiną są łatwiejsze w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości.
Listwy fornirowane
Jeszcze jednym rodzajem listew przypodłogowych są listwy fornirowane. Fornir to cienki płat drewna, który pod wpływem wysokiej temperatury i kleju, scalany jest z drewnianym rdzeniem listwy. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie trwałego zabezpieczenia, które jest również bardzo estetyczne i pozwala cieszyć się naturalnym kolorem drewna.
Bez względu na to, jakiego rodzaju listwy przypodłogowe wybierzemy, warto pamiętać, że ich odpowiedni dobór i montaż to klucz do uzyskania estetycznego wykończenia całego pomieszczenia. Jeśli szukasz listwe do swojego mieszkania, sprawdź ofertę marki Barlinek.