Jak zaaranżować nowoczesną kuchnię? Podpowiadamy
Nowoczesna kuchnia – jak powinna wyglądać? Od kilku lat kuchenne trendy opierały się przede wszystkim na bieli, czerni i odcieniach szarości. Tak neutralne kolory wybierane były ze względu na zachowawczość w stosunku do innych elementów wyposażenia i dodatków.
Kolorowe trendy 2020 roku
Pełną energii i dynamiki kuchnię można uzyskać dobierając do jej aranżacji odpowiednią kolorystykę mebli lub ścian. Najnowsze trendy pokazują, jak zestawienia kolorystyczne potrafią wpłynąć na odbiór wizualny kuchni, efekt powiększenia lub pomniejszenia pomieszczenia stosując odpowiedni kolor, a nawet pobudzić apetyt lub zmniejszyć poczucie łaknienia.
Trendy wnętrzarskie są spójne z trendami modowymi. Jako najmodniejszy kolor roku 2020 uznany został kolor Classic Blue oznaczony na palecie PANTONTE numeracją 19-4052. Każdego roku najmodniejszym kolorem jest inna barwa i tonacja, którą przenosi się do aranżacji wnętrz. Barwa niebieska świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach kuchennych, w zestawieniu z białymi i drewnianymi akcentami, oraz w kontraście z kolorem żółtym i pomarańczowym.
Kolor niebieski zmniejsza uczucie łaknienia, więc jest chętnie wybierany na fronty szafek oraz w dodatkach – ściereczkach, zastawie kuchennej czy doborze szklanek. Niebieski i wszystkie jego odcienie, zaczynając od granatu po turkusowy, pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym, śródziemnomorskim, prowansalskim, naturalistycznym, wiejskim, a także loftowym.
Poza niebieskim kolorem, do najnowszych trendów kolorystycznych należą kolory przeciwstawne niebieskiemu – wszystkie odcienie żółci oraz zieleń butelkowa, pastelowa i kolor miętowy. Popularne jest także połączenie pudrowego różu z kolorem niebieskim, lub pastelowego różu z szarością.
Tonacje kolorystyczne dostosowane do wielkości pomieszczenia
Kolory sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Należy jednak brać pod uwagę wielkość pomieszczenia kuchni i dopływ naturalnego światła słonecznego. Czynniki te wpływają na przyciemnienie lub dodatkowe rozjaśnienie przestrzeni. Jasne i ciepłe kolory oraz wszystkie kolory pastelowe, stosuje się do wnętrz ciemnych, nie posiadających okna i bezpośredniego dopływu światła dziennego. Ciemne, grafitowe, granatowe i butelkowe rozwiązania warto zastosować do jasnych pomieszczeń, w których dobrze się prezentują, kolor nabiera soczystego wyrazu, a wnętrze nie robi się mroczne i przygnębiające. Podobną zależność można zauważyć co do wielkości pomieszczenia. Ciemne rozwiązania dobrze sprawdzają się w dużych przestrzeniach, które można uzupełnić jasnymi dodatkami, natomiast jasne rozwiązania w małych wnętrzach ponieważ rozświetlają przestrzeń wizualnie i powiększają je optycznie. Białe czy jasne kolory również sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, ale zdecydowanie ciekawiej wyglądają tu intensywne kolory, które dodają dynamiki, tworzą ciekawszą kompozycję i nie powodują przy tym efektu przytłoczenia kolorami.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl