Jednym z częstych pytań, na jakie musi sobie odpowiedzieć inwestor planujący budowę domu jest dylemat, jak na niewielkiej działce, w domu o ograniczonych wymiarach, zmieścić odpowiednią liczbę pomieszczeń, służących całej rodzinie? Jeśli nie możemy powiększyć obrysu budynku, a chcemy uzyskać więcej rozsądnym rozwiązaniem są projekty domów z piwnicą. Jeden z takich przykładów poznamy bliżej.
Ograniczenia działki – jak je pokonać wybierając dobry projekt domu?
Każda działka budowlana przed rozpoczęciem inwestycji, powinna posiadać warunki zabudowy, lub być objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Oba dokumenty posiadają zapisy o maksymalnej powierzchni zabudowy domu możliwego do realizacji na konkretnej działce. Jeśli mamy do czynienia z niewielką działką wskaźnik intensywności zabudowy nie będzie zbyt duży. Na małych parcelach niemal na pewno nie będziemy mogli wybudować domu parterowego, który zajmuje więcej miejsca na powierzchni ziemi, niż dom z poddaszem. Zostają nam zatem do wyboru projekty domów z poddaszem użytkowym. Gdy potrzeby mieszkaniowe naszej rodziny są znaczne i niezbędna jest większa liczba pokoi warto zdecydować się na projekt domu z piwnicą. Wszystkie usłużne pomieszczenia przenoszą się wtedy do podziemnej kondygnacji, a cała przestrzeń parteru i poddasza jest do naszej pełnej dyspozycji.
Niewielki dom z wielkimi możliwościami – Dom przy Cyprysowej 12 P.
Kiedy mamy ograniczone możliwości jeśli chodzi o rozmiar budynku, musimy wybrać maksymalnie kompaktowy dom, żeby mieć wszystko, co potrzeba. Optymalnym rozwiązaniem wydaję się być Dom przy Cyprysowej 12 P, 120- metrowy projekt domu z piwnicą i poddaszem użytkowym. Powierzchnia zabudowy tego domu wynosi nieco ponad 90 m² więc stanowi nieznaczny procent większości działek budowlanych w kraju. Budynek posiada prostą konstrukcję dachu i zwartą bryłę, co czyni go – mimo dodatkowej kondygnacji – stosunkowo tanim i prostym w budowie.
Podziemny bonus, który robi różnicę.
Pod ziemią zamknięto wszystkie pomieszczenia, które są zbędne w zasadniczej części domu. Jest tu kotłownia, pralnia i spore pomieszczenie gospodarcze. Widać wyraźny podział na tzw. „część brudną”, która nie zakłóca reprezentacyjnej części domu. O ile pralnia i kotłownia mają swoje przypisane funkcje, o tyle pomieszczenie gospodarcze o powierzchni 40 m² to miejsce wielorakiego zastosowania. Można tu urządzić salę ćwiczeń, siłownię, lub pokój do gier interaktywnych. Tak duże pomieszczenie może również z powodzeniem spełniać rolę domowego biura wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jeden inwestor z pewnością zmieni je w pokój hobby, warsztat majsterkowicza, pracownię rękodzieła, czy salkę prób amatorskiego zespołu muzycznego. Ile pomysłów tyle zastosowań znajdzie dodatkowy, wolny pokój pod ziemią.
Parter otwarty na codzienne aktywności i leniwe popołudnia.
Główna część budynku została w pełni wykorzystana na cele mieszkalne. Na parterze mieści się salon otwarty na kuchnię. Jest to dobrze doświetlone miejsce, centralny punkt całego domu. Słoneczny livingroom otwiera się na przydomową strefę zieloną dzięki szerokim drzwiom tarasowym. Dodatkowy pokój, w pełni wyposażona łazienka i garderoba uzupełniają tę przyjazną przestrzeń. W kuchni pomyślano o niewielkiej spiżarni, która podnosi wygodę codziennego funkcjonowania. W środku otwartego salonu znajduje się kominek, który spełnia głównie funkcję dekoracyjną. Jest to element nadający wnętrzu przyjemnego klimatu, a w zimowe wieczory pozwalający skutecznie dogrzać całą przestrzeń parteru. Na uwagę zasługuje olbrzymia sypialnia zaprojektowana na parterze. Tak duży pokój może służyć inwestorom jako gabinet, lub pokój dla gości. Może być też wykorzystany jako pierwsza sypialnia, w przypadku gdy inwestorzy decydują się realizować inwestycję etapami, wykańczając najpierw parter, a potem poddasze. Cyprysowa 12 P to projekt domu bez garażu, dlatego można go wybudować nawet na działce o szerokości 17.6 metra. Budynek posiada jednak wiatę garażową, która pozwala skutecznie ochronić auto przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Przytulnie, prywatnie i komfortowe – ca to kochamy projekty domów z poddaszem.
Jeśli jest coś, za co szczególnie kochamy projekty domów z poddaszem, to z pewnością jest to nieosiągalna w innych budynkach prywatność i poczucie intymności, które dają pomieszczenia ukryte bezpośrednio pod dachem domu. Przytulne pięterko to spokój, bezpieczeństwo i cisza, której tak pragniemy decydując się na budowę swojego domu.
Pod dachem Cyprysowej 12 P zlokalizowano trzy komfortowe sypialnie i duży kąpielowy pokój z narożną wanną. Każde pomieszczenie ma dostęp do balkonu, a wanna jest doświetlona połaciowym oknem. Pokoje są słoneczne i dobrze wentylowane, dzięki balkonowym drzwiom. Poddasze nie jest przez to przyciasne i nie sprawia wrażenia klaustrofobicznej przestrzeni, bez dostępu słonecznych promieni. Małżeńska sypialnia jest największa i można w niej tak ustawić łóżko, że zasypiając możemy podziwiać gwiazdy przez okna dachowe. W pokojach dla dzieci jest odpowiednio dużo miejsca na zabawę oraz niezbędne meble, takie jak burko, szafka, czy fotel. Całość jest przytulna i funkcjonalnie zaprojektowana, by dać odpowiednie warunki mieszkaniowe 4-5 osobowej rodzinie.
Jeśli w myślach sentymentalnie przenosimy się w lata dzieciństwa, kiedy gościliśmy na wsi u babci i z ekscytacją odkrywaliśmy tajemnice piwnicy, a jednocześnie ogranicza nas niewielka działka, lub skomplikowane i rygorystyczne warunki zabudowy, wybór domu z podpiwniczeniem to doskonała opcja. Oszczędzamy miejsce na działce, zyskujemy dodatkowe miejsce do realizacji pasji lub biznesowych przedsięwzięć i mamy tylko dla siebie niezapomniany klimat piwnicy, którą sami wykorzystamy tak, jak tylko nam się zapragnie. Ten i inne projekty domów z piwnicą, na duże i mniejsze działki znajdziecie na GALERIADOMOW.PL