Porady

Jak samodzielnie zabezpieczyć przed rdzą metalowe ogrodzenie?

Metalowe ogrodzenia oraz balustrady to ważne elementy architektoniczne każdej posesji prywatnej, firmowej i publicznej. Jeśli planujesz pomalować takie ogrodzenie, nie musisz zwracać się o pomoc do fachowca. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając ze wskazówek i odpowiednich produktów, takich jak dobra farba do metalu na rdzę. Mamy dla Ciebie garść praktycznych podpowiedzi, które ułatwią pracę.

Dlaczego trzeba zabezpieczać metalowe ogrodzenia?

Ogrodzenia i balustrady z metalu często są pierwszym elementem, który przyciąga uwagę i wpływa na odbiór całej posesji. Z biegiem czasu, z uwagi na narażenie na różne warunki atmosferyczne, powierzchnia metalu może ulegać zużyciu i korozji. Dlatego warto już na samym początku – zaraz po zamontowaniu przęseł, zabezpieczyć ten materiał przed różnymi szkodliwymi czynnikami, jednocześnie zapewniając mu estetyczny wygląd.

Usuwanie zanieczyszczeń i przygotowywanie powierzchni

Przed przystąpieniem do malowania ogrodzenia, warto dokładnie je oczyścić z osadów, rdzy, pyłów oraz wszelkich innych zanieczyszczeń, które mogą pojawić się nawet na nowych przęsłach. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia utrudnią przyleganie nowej warstwy ochronnej. Do tego celu można wykorzystać ostrożne piaskowanie, a także papier ścierny bądź drucianą szczotkę, aby pozbyć się brudu czy pierwszych ognisk korozji. Gładką powierzchnię należy zmatowić.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie otoczenia, tak aby nie pobrudzić powierzchni, na której malujesz, zwłaszcza jeśli jest to np. nowo ułożony bruk. Warto zastosować taśmę i folię malarską lub gazety, aby dokładnie zakryć obszary, zagrożone poplamieniem farbą. Jeśli to konieczne, możesz również skosić nadmiar trawy wokół ogrodzenia, aby ułatwić sobie pracę.

Malowanie ogrodzenia farbą do metalu na rdzę

Gdy ogrodzenie jest już dobrze przygotowane, możesz przystąpić do malowania. Pamiętaj, że proces ten powinien odbywać się w warunkach odpowiedniej wilgotności i temperatury (zwykle od + 5°C do + 35°C). Poświęć też odrobinę czasu na wybór emalii. Polecana jest m.in. farba do metalu na rdzę 3w1, czyli podkład, międzywarstwa i emalia nawierzchniowa w formie jednego produktu. Powinna ona charakteryzować się antykorozyjnością, odpornością na warunki atmosferyczne oraz wysoką siłą krycia.

Podczas malowania ogrodzenia zwróć uwagę na wszelkie szczeliny i zakamarki, aby nie pozostawić żadnych odsłoniętych obszarów. Farba powinna być nakładana równomiernie i ostrożnie, aby uniknąć zacieków i nadmiaru emalii na malowanej powierzchni. Przestrzegaj również zaleceń, dotyczących czasu schnięcia, jeśli planujesz aplikację więcej niż jednej powłoki.

Similar Posts