Przystąpienie do przetargu budowlanego czy to zamówienia publicznego czy prywatnego wymaga odpowiedniego przygotowania oferty przetargowej. Przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie czytać treść ogłoszenia. W nim zawarte są wszystkie wymagania dotyczące wykonawcy i całej inwestycji. Zatem krok po kroku trzeba udowodnić, że jesteśmy w stanie ją wykonać w założonym budżecie. Na co trzeba zwrócić uwagę, by wybrać przetarg? Poznajcie nasze sprawdzone rady.
Po pierwsze: jeśli przetarg dotyczy dużej inwestycji szacowanej na ponad milion złotych pomyśl o zatrudnieniu eksperta
Wielu specjalistów, np. prawników zajmujących się prawem budowlanym i zamówień publicznych pomaga firmom budowlanym w stworzeniu oferty przetargowej, która nie będzie zawierała błędów formalnych. Jakie to błędy? Firma musi przedstawić dokumenty i informacje dotyczące swojego dotychczasowego doświadczenia, osiągnięć, a także doświadczenia załogi. Jeśli, któraś z informacji nie jest prawdziwa, wykonawca od razu jest wyeliminowany z przetargu. Podobnie rzecz ma się, gdy danej informacji nie można nigdzie zweryfikować. Zatem podaje się tylko takie, które są możliwe do zweryfikowania. Nie można również niedoszacować oferty licząc na to, że głównym kryterium jest cena. Jeśli nie będzie to rażące niedoszacowanie, a przetarg zostanie wygrany, to wykonawca także może na nim stracić. Ponadto wykonawca, którego ceny znacząco odbiegają od tych zaproponowanych przez innych biorących udział w przetargu z pewnością zostanie poproszony o wyjaśnienie, skąd tak niskie kwoty. Zatrudnienie eksperta pozwoli skupić się na tych elementach oferty, które są ważne z punktu widzenia zamawiającego, a nie zawsze jest to tylko cena.
Po drugie: nie zapomnij dokładnie rozpisać harmonogramu prac
W każdej ofercie przetargowej poza proponowaną ceną za poszczególne etapy prac, musi znaleźć się również harmonogram ich wykonywania. Zamawiający musi dokładnie wiedzieć, co i w jakim terminie może zostać wykonane. Nie można również sztucznie skracań tych terminów, gdyż wszelkie opóźnienia po podpisaniu umowy będą sankcjonowane karą pieniężną. Należy się upewnić czy inwestor całej odpowiedzialności za powodzenie inwestycji nie zrzuca na wykonawcę. Zarówno dla wykonawcy, jak i inwestora ważne jest, by prace zostały wykonane w terminie, jednak powinno być zastrzeżenie dotyczące czynników prawnych i innych niezależnych od wykonawcy.
Po trzecie: nie zapomnij o referencjach i pozytywnych raportach z etapów prac dołączonych do oferty przetargowej
Jeśli firma brała udział wcześniej w dużej inwestycji budowy osiedla deweloperskiego, to koniecznie trzeba dołaczyć referencje od poprzedniego zamawiającego, a także raporty dotyczące przebiegu pracy na poszczególnych etapach. Jak już wspomnieliśmy również dobre opinie klientów muszą być poparte dowodami, a tymi są referencje. Zamawiający musi mieć pewność Twojej rzetelności, a te dokumenty utwierdzają go w przekonaniu, że można robić z Tobą interesy.
Po czwarte: dokładnie opisz posiadany sprzęt, jego ilość, a także pochodzenie
Jeśli już udokumentowałeś doświadczenie, a także terminowość i solidność w wykonywanej pracy, a także przedstawiłeś szczegółowy plan zawierający czas w jakim ma być wykonana, to pozostaje dokładne opisanie posiadanego sprzętu. Ważna jest ilość, pochodzenie, a także wyszczególnienie producentów. W tym miejscu także nie można popełnić błędów. Na przykład jest wykorzystywane będzie aluminiowe rusztowanie, to trzeba opisać zarówno ilość posiadanych sztuk, jak i rodzaje. Zastosowanie rusztowania aluminiowego może być bowiem bardzo różnorodne. Opis dotyczy również sprzętu jezdnego, takiego jak podesty ruchome czy koparki, a także wszystkich innych elementów potrzebnych na poszczególnych etapach prac. Muszą być wzięte pod uwagę koszty eksploatacji, a także koszty najmu, jeśli na taki firma się decyduje. Oczywiście w takiej sytuacji trzeba dołączyć umowę leasingową bądź przynajmniej kosztorys wykonany przed jej zawarciem przez daną firmę.
Choć wszystkie elementy oferty przetargowej są bardzo ważne, to jednak bardzo często kluczowe znaczenie ma cena. Trzeba jednak bardzo dokładnie wyliczyć wszystkie koszty od materiałów po wykonawstwo, tak by móc na danym zleceniu zarobić, a nie stracić.