Początkujący powinni wybrać przede wszystkim zabudowę murowaną i następnie wykończyć wannę ładnymi panelami. Tak czy siak, jest kilka sposobów na zabudowę — jeśli zatem masz dość wielkich wolnostojących wanien i szukasz sprawdzonych sposobów na zabudowę tej przy ścianie, to dobrze trafiłeś. Co przyda Ci się do zabudowy wanny? Które techniki są najlepsze? Czytaj dalej!
Wanna prostokątna — techniki zabudowania
Istnieje kilka sposobów zabudowy wanny. Dlaczego warto to zrobić? W końcu wanna wolnostojąca zajmuje trochę miejsca, przez co nie wygląda to zbyt atrakcyjnie zwłaszcza w niewielkiej łazience. Na szczęście najbardziej popularne wanny prostokątne łatwo jest zabudować — różnice tkwią jedynie w montażu oraz w użytym materiale. Co jest do wyboru?
-
Murowana zabudowa — to najczęściej wybierana opcja, ponieważ nie ma w niej zasad co do kształtu Twojej wanny. Śmiało możesz obmurować zarówno wanny prostokątne, jak i bardziej niestandardowe kształty. Wszystko dzięki bloczkom z betonu komórkowego, które można swobodnie modelować.
Tak wykonaną obudowę możesz odpowiednio wykończyć panelami, płytkami ceramicznymi, drewnem, kamieniem, mozaiką lub nawet wariacją kilku z nich. Bloczki łatwo łączy się ze sobą dzięki zaprawie klejowej. Pamiętaj jednak, że podczas obróbki beton może mocno pylić, więc proces obróbki zaleca się robić na zewnątrz lub w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu.
-
Zabudowa z płytek karton gips — ten rodzaj zabudowy wanny polega na konstrukcji wykorzystującej metalowe stelaże. Mocuje się do nich wodoodporne płyty gipsowo-włóknowe lub gipsowo-kartonowe. Dzięki nim można obudować wanny prostokątne oraz te zaokrąglone. Nie możesz wygiąć płyty? A może martwisz się, że coś popsujesz? Bez obaw! W sklepach związanych z budownictwem bezproblemowo znajdziesz płyty przygotowane do ich bezinwazyjnego wyginania.
Do metalowego stelażu przykręca się płyty — jeśli jednak Twoją obudowę przygotujesz z kilku mniejszych fragmentów płyt, to miejsca ich łączeń będą musiały znajdować się na pionowej powierzchni. Pod żadnym pozorem nie używaj ich przy poziomych fragmentach z racji ochrony przed zalaniem. Odcinki płyt przykręć wkrętami do profilu, a same krawędzie możesz wyrównać szpachlą. Jeśli planujesz użyć cięższych płytek lub naturalnych materiałów (np. kamienia), to zabudowę wykonaj z minimum podwójnej warstwy płyt na grubości. Następnie pozostaje gruntowanie, aby wzmocnić konstrukcję i zabezpieczyć ją przed działaniem wilgoci z zaprawy. Do mocowania płytek zaleca się wykorzystanie kleju do glazury o zwiększonej elastyczności. Nie jest to jednak proces, który każdy potrafi zrobić.
Czym zabudować wannę?
Z racji na swoje właściwości i dosyć swobodną aranżację, początkującym zaleca się wykorzystanie pierwszej opcji i następnie wykończenie jej panelami. Panele do wanny świetnie wpasują się do wymiaru i kształtu Twojej wanny, dlatego będziesz je mógł zainstalować szybko i bez zbędnych modernizacji. Najlepiej jednak panele sprawdzą się przy klasycznych, prostokątnych kształtach — w zależności od tego, gdzie stoi Twoja wanna, taki panel może łatwo zasłonić szerszą lub węższą ściankę wanny. A efekt może być piorunujący!
Szukasz wanny prostokątnej, którą możesz zabudować? Sprawdź ofertę https://arenalazienek.pl/pl/c/Wanny-prostokatne/175.