Porady

Jakie są najlepsze zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Pożar to ogromne zagrożenie, zarówno dla ludzi jak i dla budynków. Dlatego też opracowywane są coraz to nowsze rozwiązania, które mają pożarom zapobiegać, minimalizować szkody wyrządzone przez ogień, tudzież gasić go w zarodku. W dzisiejszym poradniku skupimy się na rozwiązaniach pasywnych, czyli takich które nie wymagają do działania elektryczności, ciśnienia wody w wodociągu, ani żadnych działań człowieka.

Przegrody przeciwpożarowe

W każdym domu, mieszkaniu, sklepie, biurowcu czy budynku użyteczności publicznej, mamy do czynienia z dużą liczbą pomieszczeń. Są one przegrodzone za pomocą ścian, a przechodzenie z jednego miejsca do drugiego możliwe jest za pośrednictwem drzwi. Powyższe elementy bardzo łatwo wykorzystać jako pasywne zabezpieczenia przed ogniem. Dla przykładu, drzwi przeciwpożarowe różnią się od tradycyjnych tym, że są wykonane z materiałów odpornych na płomienie i wysoką temperaturę. Dzięki temu zmniejsza się szansa rozprzestrzenienia pożaru do kolejnych pomieszczeń. Jednak nie tylko to ma znaczenie, ponieważ w budynkach nierzadko znajdują się ścianki działowe, które mogą być wykonane z materiałów łatwopalnych. Jeżeli tak jest, najlepiej jest zamienić je na inne, takie które są odporne na ogień. Na przykład bezszprosowe ścianki przeciwpożarowe sprawdzą się zarówno w budynku mieszkalnym, jak również w biurowcu i innych tego typu obiektach. Tu również uzyskujemy możliwość ograniczenia skutków pożaru do jednego pomieszczenia, albo przynajmniej znacznego spowolnienia tempa jego rozprzestrzeniania się.

Sprawdź: https://www.alufire.com/pl/produkty/vision-line/

Niedrogie i skuteczne rozwiązania

Pasywne rozwiązania pozwalające na ograniczanie skutków pożaru mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim ich zakup i instalacja są tanie, co powoduje że można sobie na nie pozwolić nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również w domach i mieszkaniach. Stosowanie rozwiązań takich jak drzwi przeciwpożarowe to zwiększenie szans na uratowanie większej części naszego dobytku, w razie gdyby w jednym z pokoi pojawił się ogień. Zapoznaj się z: https://www.alufire.com/pl/produkty/classic-line-doors/

Tymczasem takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości, wystarczy że dojdzie do zwarcia elektrycznego albo zapalenia się baterii jakiegoś urządzenia elektronicznego. Jeżeli nie posiadamy pod ręką gaśnic, zwyczajne polewanie wodą może nie być skuteczne. Wtedy, do momentu przyjazdu straży pożarnej, izolujemy pomieszczenie poprzez zamknięcie drzwi. Ogień nie ma szans wydostać się na zewnątrz do pozostałych pomieszczeń. Ścianki przeciwpożarowe również są rozwiązaniem, które nie jest o wiele droższe od standardowych ścian działowych gipsowych lub z tzw. karton-gipsu.

Dobre rozwiązania znajdziesz na: https://www.alufire.com/pl/produkty/classic-line/

Similar Posts