Gaz płynny LPG jest uniwersalnym paliwem, które pozwala na zapewnienie komfortu termicznego np. w domach jednorodzinnych. Coraz więcej inwestorów decyduje się na założenie w swoim domu pieca na gaz płynny, głównie z uwagi na jego niską szkodliwość dla środowiska oraz bezobsługowy kocioł gazowy. Sprawdźmy, jakich formalności trzeba dopełnić, by zapewnić sobie takie ogrzewanie?
Czym jest gaz płynny?
Gaz płynny LPG, od ang. liquefied petroleum gas, jest mieszaniną propanu i butanu. Powstaje on jako naturalny produkt uboczny przy rafinacji ropy naftowej lub w trakcie wydobywania gazu ziemnego. LPG jest szeroko wykorzystywany przy zasilaniu gazowych instalacji w samochodach. Jednocześnie może z powodzeniem służyć do ogrzewania domów prywatnych. Aby móc cieszyć się ciepłem w domu za pomocą gazu, należy zainwestować w odpowiedni piec, ale i budowę całej instalacji LPG, co wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jakich?
Formalności przy ogrzewaniu domu gazem płynnym
Proces administracyjny związany z zapewnieniem w swoim domu ogrzewania gazowego wymaga uzyskania kilku dokumentów. Inwestor musi mieć projekt instalacji zewnętrznej i wewnętrznej, uzgodniony z rzeczoznawcą ds. przeciwpożarowych.
Konieczne jest też zgłoszenie budowy lub wystąpienie o pozwolenie na budowę instalacji zbiornikowej. Renomowany dostawca gazu płynnego, zbiorników oraz butli z gazem – firma AmeriGas – dodaje, że wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć w starostwie powiatowym. Inwestor powinien we własnym zakresie dostarczyć do starostwa mapę geodezyjną, a po uzyskaniu pozwolenia zatrudnić ekipę do wykonania wykopu pod przyłącza i uziemienie oraz pod zbiornik podziemny, jeśli taki ma być zastosowany.
Firma dostarczająca gaz i zbiorniki gazowe, np. wspomniany AmeriGas, może wykonać dla klienta projekt przyłącza, dostarczyć płytę wymaganą pod zbiornik oraz sam zbiornik, a przy tym wykonać montaż instalacji i przyłącza, a także badanie poziomu i szczelności instalacji oraz zadbać końcowy odbiór w Urzędzie Dozoru Technicznego, który również jest wymagany.