Fauna i flora

Odrobaczanie czworonogów – kiedy, co i jak?

odrobaczanie czworonogów

Nasze czworonogi są bez wyjątku nieustannie narażone na konfrontację z pasożytami – tyczy się to nawet niewychodzących z domu kotów. Inwazja pasożytnicza może być niebezpieczna, szczególnie gdy dopada młode lub osłabione zwierzęta. W jaki sposób można się przed nią zabezpieczyć?

Pasożyty, czyli mały-duży problem

Psy i koty narażone są na kontakt z różnego typu pasożytami – jego częstotliwość uwarunkowana jest przez szereg czynników (m.in. odwiedzane przez czworonoga miejsca i kontakt z innymi zwierzętami), jednak należy zauważyć, że nawet niewychodzące pupile mają szansę na złapanie infekcji. Niestety sprowadzenie do mieszkania niechcianego “pasażera na gapę” jest łatwe. Wychodzący na spacery pies ma szansę zarazić kota-domownika. Nawet człowiek może dostarczyć do domu jaja pasożyta na swoich butach czy spodniach. Z tego względu regularne odrobaczanie czworonoga jest obowiązkiem każdego odpowiedzialnego właściciela.

 

W przypadku szczeniąt możliwość zarażenia się glistą występuje bardzo szybko – jeszcze na etapie życia płodowego. Młode koty natomiast mają szansę zarażenia się tym pasożytem, pożywiając się mlekiem chorej matki. U dorosłych zwierząt ryzyko infekcji wzrasta. Czworonóg może mieć kontakt z pasożytem w wielu sytuacjach: odwiedzając gabinet weterynarza lub salon pielęgnacyjny, spożywając surowe mięso, polując na gryzonie czy bawiąc się z innymi zwierzętami. Taka sytuacja rodzi poważne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że niektóre pasożyty stanowią zagrożenie nie tylko dla czworonogów, lecz również dla ich właścicieli.

 

Czym i jak często należy odrobaczać swojego pupila?

Odrobaczanie psów i kotów powinno zostać wykonane preparatem najlepiej dopasowanym do potrzeb danego czworonoga oraz jego właściciela. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, m.in. tabletki, pasty czy krople typu spot-on. Wybór danego środka najrozsądniej skonsultować jest z lekarzem weterynarii (jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy właściciel ma podejrzenia, że jego pupil może być zarażony pasożytem).  

 

W przypadku szczeniąt pierwsze odrobaczenie powinno mieć miejsce w drugim tygodniu po narodzeniu. Następnie zabieg ten musi być powtarzany regularnie w trzytygodniowych odstępach przez okres, kiedy szczenięta żywią się mlekiem matki. Jeśli zaś chodzi o młode kocięta ich pierwsze odrobaczenie musi zostać przeprowadzone pod koniec piątego tygodnia życia i następnie powinno być powtarzane co kolejne pięć tygodni. Weterynarze rekomendują, aby dorosłe czworonogi były poddawane zabiegom odrobaczającym co trzy miesiące.

Źródła:

 

 

Similar Posts