Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na poprawę estetyki naszego domu – jednym z ciekawszych jest zastosowanie kamienia elewacyjnego. Ma on szerokie spektrum zalet: odpowiada nie tylko za uatrakcyjnienie wyglądu, ale również chroni budynek przed przegrzaniem i ewentualnymi stratami ciepła. Aby kamień elewacyjny mógł prawidłowo realizować swoje zadania, musi być przyklejony w prawidłowy sposób. W jaki sposób najlepiej to zrobić?
Kamień elewacyjny – jak najskuteczniej go przykleić?
Kamień elewacyjny jest niezwykle trwały i odporny na wszelkie uszkodzenia. Może jednak imponować swoją jakością tylko wtedy, kiedy zostanie odpowiednio zamontowany. Aby mieć pewność, że nie odczepi się od powierzchni, warto stosować sprawdzoną zaprawę, która jest gwarancją wysokiej jakości. Wiele osób nie przykłada sporej wagi do rodzaju zaprawy, sądząc, że każda z nich spisze się prawidłowo we wszystkich warunkach. W praktyce nie jest to jednak prawda. Do przyklejania kamienia elewacyjnego najlepiej wykorzystać zaprawę cementową – wyróżnia się ona świetną odpornością na niskie temperatury oraz wilgoć, przez co może wytrzymać nawet skrajne mrozy. Zalecane jest natomiast unikanie zaprawy cementowo-wapiennej. Ma ona bowiem niższą jakość, przynosząc tym samym gorsze efekty. W celu poprawy jakości zaprawy cementowej można dodać do niej środek uplastyczniający. Dzięki temu kamień elewacyjny powinien trzymać się bardzo dobrze.
Co warto wiedzieć o przyklejaniu kamienia elewacyjnego?
Podczas montowania kamienia elewacyjnego istotną rolę odgrywa nie tylko rodzaj zaprawy, ale również warunki pogodowe. Wiele osób decyduje się na przyklejanie kamienia, kiedy na zewnątrz panuje słoneczna pogoda i wysokie temperatury. Takie postępowanie jest jednak niewłaściwe, ponieważ naraża kamień elewacyjny na przegrzanie i zapylenie. W takiej sytuacji może on bardzo szybko odpaść i rozczarować swojego posiadacza. Aby uniknąć czegoś takiego, warto przyklejać kamień elewacyjny wtedy, kiedy temperatura oscyluje w okolicach 18 stopni Celsjusza. Jeżeli natomiast decydujemy się na wykonywanie tej pracy latem, najlepiej zrealizować ją nocą bądź o wczesnych godzinach porannych. Przed rozpoczęciem przyklejania kamienia elewacyjnego można także polać go wodą. Zwilżenie sprawi bowiem, że będzie się on trzymał o wiele mocniej. Kamień ozdobny na ścianę powinien więc być montowany ze szczególną starannością oraz precyzją, gdyż jeden fałszywy ruch może zaburzyć jego funkcjonalność.
Jak pielęgnować okładziny kamienne?
Skuteczne zamontowanie okładziny kamiennej to dopiero połowa sukcesu. Aby przetrwała próbę czasu, konieczne jest bowiem jej pielęgnowanie. Szczególnie istotne jest, by pamiętać o osłanianiu jej podczas lata. Do tego celu warto użyć specjalistycznej folii. Z jej pomocą kamienie będą chronione przed promieniowaniem słonecznym, a także potencjalnym wiatrem. Zalecane jest również regularne skraplanie kamieni oraz spoin między nimi. Dzięki temu całość będzie bardziej trwała, a uszkodzenie kamieni zostanie zniwelowane do minimum. Zabiegi pielęgnacyjne powinno wykonywać się przynajmniej przez pierwsze trzy dni. Szczególnie istotne są one podczas upalnego lata, kiedy kamień elewacyjny jest narażony na zniszczenia. Więcej ciekawostek, np. pomysły na aranżacje domu z kamienną elewacją, znajdziesz w tym artykule: https://klink.pl/blog/pomysly-na-aranzacje-domu-z-kamienna-elewacja.html.