Porady

Jaki materac kupić dla szczupłej osoby?

Na rynku wybór materacy do spania jest obecnie większy niż kiedykolwiek. Warto jednak wiedzieć, że dobór odpowiedniego materaca to trudne zadanie i dlatego lepiej nie robić tego na własną rękę, tylko lepiej jest znaleźć dobry salon sypialniany, gdzie doświadczony sprzedawca pomoże wybrać materac dopasowany do budowy ciała, wagi i wzrostu.

Wybierz dobry i wygodny materac dla szczupłej osoby

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że najważniejsze w przypadku materaca to wybrać dobrą twardość oraz rozmiar. Oczywiście te czynniki mają znaczenie, bo zbyt miękki materac będzie powodował zapadanie się i ból pleców, a zbyt twardy będzie uciskał i uwierał, mięśnie nie będą mogły prawidłowo się rozluźnić i w efekcie jakość snu będzie zaburzona. Rozmiar też ma znaczenie, zwłaszcza szerokość materaca w przypadku, gdy mają spać na niej dwie osoby. Problem jest też wtedy, gdy różnica wagi między partnerami jest znaczna. Sama waga użytkownika materaca jest ściśle powiązana z różnymi parametrami materaca, jak choćby z kwestią wyboru odpowiedniej twardości.

Ogólna zasada mówi, że dla kogoś szczupłego warto wybrać materac miękki, a im większa jest waga, tym twardszy materac jest potrzebny. Jednak odczucie twardości to sprawa bardzo indywidualna, która zależy nie tylko od wagi, ale także od wzrostu czy budowy ciała. Na przykład ktoś może być wysoki i szczupły, albo niski i drobny. Waga może być zupełnie inna, tak samo jak ułożenie ciała na materacu.

Gdzie szukać dobrego materaca?

Poza tym różne materace zapewniają odmienne doznania – twardy materac sprężynowy będzie zupełnie inaczej i bardziej punktowo podpierał ciało w porównaniu do bardzo elastycznego materaca z lateksu, choć obydwa materace mogą być przez producenta określane jako twarde materace H3.

Dlatego poszukiwania najlepiej zacząć od wyboru dobrego sklepu, gdzie można kupić dobry materac. Katowice to miasto, gdzie można znaleźć wiele salonów oferujących wyposażenie do sypialni, ale największy wybór i atrakcyjne ceny oferuje salon sypialniany Expert Snu. W salonie można przetestować różne modele, a wszystkie materace to polska produkcja, co gwarantuje wysoką jakość materiałów, dzięki czemu materac będzie dobrze służył przez wiele lat.

Jak dobrać twardość materaca do wagi?

Dla osób szczupłych dobiera się raczej miękkie materace, a im większa jest waga, tym teoretycznie materac powinien być twardszy. Jednak ta zależność odnosi się bardziej do wytrzymałości samego wypełnienia w materacu, niż do faktycznych korelacji między wagą a wyborem dobrego materaca. Są osoby szczupłe, które dobrze czują się tylko na twardych, a nawet bardzo twardych materacach. Najlepiej jest udać się osobiście do sklepu i przetestować na żywo kilka rodzajów, co pozwoli znaleźć wymarzony materac. Katowice oferują wiele możliwości wyboru, ale zamiast iść do sklepu wnętrzarskiego, lepiej wybrać profesjonalny salon sypialniany, gdzie wybór jest większy, a produkty są dobrej jakości. Jaką twardość wybrać dla kogoś szczupłego? Odpowiednie dopasowanie materaca do wagi jest trudne, w teorii można przyjąć takie założenie:

  • osoba o wadze 50-60 kg przy wzroście 150-180 cm – materac miękki H1,
  • osoba o wadze 60-90 kg przy wzroście 150-180 cm – materac średni H2,
  • osoba o wadze powyżej 90 kg przy wzroście 150-180 cm – materac twardy H3,
  • osoba o wadze ponad 120-140 kg przy wzroście 150-180 cm – materac bardzo twardy H4.

Materac dla pary, gdy jedna osoba jest bardzo szczupła

Wybór materaca dla pary chcącej spać razem to problem w sytuacji, gdy między partnerami jest duża różnica wagi. W takim wypadku najlepiej wybrać dwa osobne materace w mniejszym rozmiarze, dzięki czemu każdy z partnerów będzie mieć materac bardziej dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Takie rozwiązanie zapewnia też lepszą żywotność wypełnienia materacy niż w przypadku wyboru jednego materaca.

Jaki rodzaj materaca wybrać dla szczupłej osoby?

Najpopularniejsze materace na rynku to materace sprężynowe, piankowe czy lateksowe. Dla osób szczupłych dobrze sprawdzają się zwykle materace termoelastyczne. Mają w wypełnieniu innowacyjną piankę, która dopasowuje się do indywidualnego kształtu ciała pod wpływem ciepła niczym forma. Powierzchnia materaca przyjemnie otula ciało i taki materac ma właściwości przeciwodleżynowe.

Dobry wybór to także materac wysokoelastyczny, materac lateksowy, a w tańszej wersji można wybrać materac z pianki poliuretanowej. Ten ostatni rodzaj to dobry wybór do wynajmowanego mieszkania czy dla nastolatka. Mając nieco większy budżet dużo lepiej jest wybrać materac wysokoelastyczny z pianki o dużej sprężystości, która dobrze dopasowuje się do ciała.

Największy komfort pod tym względem oferują jednak materace z pianki termoelastycznej. Materac lateksowy to z kolei największa trwałość, najdłuższa żywotność i najwyższa higieniczność. Są również bardzo elastyczne i nawet bardzo szczupła osoba będzie czuć się komfortowo. Wspomniana wcześniej firma Expert Snu to dobry sklep z materacami w Katowicach, gdzie można przetestować materace różnego rodzaju i w różnych twardościach.

Similar Posts